מה בספרייה > עותקי חובה > נתונים סטטיסטיים > ספרים וכתבי עת – 2007

ספרים וכתבי עת – 2007

 כותרים חדשים וגליונות שוטפים

הספרייה הלאומית מופקדת על שמירת נכסי התרבות של מדינת ישראל עבור הדורות הבאים, ועבור חוקרים, מלומדים ואזרחים מן השורה. לשם כך נחקק "חוק הספרים", המחייב כל מי שמוציא לאור ספר בישראל למסור שני עותקים ממנו לספרייה. 

 

רוב רובם של המו"לים הישראלים מוסרים את פרסומיהם לבית הספרים ומשתתפים ביצירת האוסף הגדול והמקיף ביותר בארץ של פרסומים ישראליים.

 

הפרסומים נרשמים במרחב, בביבליוגרפיה הלאומית "קרית ספר", ובקטלוג המאוחד של הספריות בישראל. בשנה האחרונה הספרייה הלאומית החלה להפיק רשימות שבועיות וחודשיות של פרסומים ישראליים חדשים), הן כערוץ RSS, והן כדפי אינטרנט רגילים. רשימות אלה מהוות מקור מידע עדכני לקוראים ואמצעי פרסום עבור המו"לים הישראליים.

​במסגרת "חוק הספרים" נרשמו בשנת 2007 7,860 כותרים חדשים, שיצאו לאור בישראל: 5,850 ספרים, 1,500 כותרים של כתבי-עת ועיתונים חדשים ו-510 כותרים שאינם ספרים, כגון תקליטורים וקלטות. כמו כן התקבלו בשנה החולפת גליונות שוטפים של 15,000 כתבי עת ועיתונים שפעילים בישראל, 1,382 עבודות גמר לתואר שני, ו-984 עבודות גמר לתואר שלישי.

 

עברית ושפות אחרות
חלק הארי של הספרים שיצאו לאור בישראל, הם כמובן בעברית: 4,842 כותרים. השפה הנפוצה הבאה היא אנגלית: 483 ספרים באנגלית נרשמו בשנה האחרונה בספרייה. שפה נפוצה נוספת היא רוסית: 269 כותרים יצאו לאור בשפה זו. בערבית נרשמו בשנה זו 152 כותרים חדשים. כמו בשנים הקודמות, גם בשנת 2007 היתה עלייה במספר הספרים בערבית שנרשמו בספרייה, הודות למאמץ המוגבר שהספרייה השקיעה באיתור וברישום ספרים אלה, אך עדיין ניתן להניח שמספר הספרים היוצאים בארץ בערבית, גדול יותר ממה שנרשם בספרייה.
 

שפות אחרות שבהן נכתבו ספרים בישראל, הן צרפתית עם 29 כותרים, ספרדית עם 16 כותרים, גרמנית עם 14 כותרים ורומנית עם 17 כותרים. בשפות יהודיות נרשמו 20 כותרים: תשע עשרה מהם ביידיש, וכותר אחד בתאג'יכית-יהודית, שפתם של יהודי בוכרה. ספרים בודדים יצאו גם בשפות אחרות, כגון, הולנדית, פולנית, ואיטלקית.

ספרים וכתבי עת – 2007
 

ספרות מקור לעומת ספרות מתורגמת
כ-85% מן הספרים היוצאים לאור בעברית, נכתבו במקור בעברית, והשאר תורגמו לעברית משפות שונות.

 
 
 
ספרי ילדים וספרי לימוד
בשנת 2007 נרשמו בספרייה כ-807 ספרי ילדים ונוער שיצאו לאור בישראל, שהם כ-13% מן הספרים שנרשמו - עליה של 6% לעומת מספר ספרי הילדים והנוער שנרשמו בשנת 2006. ניתן להסביר עלייה זו בהעמקת שיתוף הפעולה בין הספרייה הלאומית להוצאות ספרים המתמחות בפרסום ספרי ילדים ונוער. בשנת 2007 נרשמו 251 ספרי לימוד, שהם כ-4% מכלל הספרים שנרשמו.
 

 

 
ספרים לפי סוגי הוצאה לאור 
56% מן הספרים יצאו לאור בהוצאות מסחריות.
9% מן הספרים יצאו לאור על ידי זרועות השלטון: משרדי ממשלה, רשויות מקומיות, רשויות ממשלתיות וועדות חקירה.
5% מן הספרים יצאו לאור על ידי מוסדות חינוך: בתי-ספר, מכללות ואוניברסיטאות.
17% מן הספרים יצאו לאור על ידי גופים שונים: עמותות, אגודות, מכונים, מוזיאונים, מתנ"סים וכדומה.
13% מן הספרים הוצאו לאור בהוצאה עצמית של המחבר, ללא מו"ל. 

 

ספרים וכתבי עת – 2007
 

 

ספרים לפי מגזרים
המגזר החרדי והדתי הוציא לאור 18% מכלל הכותרים שהופיעו בשנה שעברה. 

 

 

ספרים וכתבי עת – 2007
 
מו"לים בישראל
מו"לים שמוסרים את פרסומיהם לספרייה הלאומית, נרשמים במאגר המו"לים הישראליים. במאגר רשומים 1,499 מו"לים פעילים וגופים העוסקים בהוצאת ספרים. 963 מהם מו"לים מסחריים, ו-536 גופים שעיסוקם העיקרי אינו מו"לות, אך מוציאים ספרים באופן שוטף. 504 מהמו"לים והגופים הרשומים במאגר מוצאים ספרים עבור המגזר החרדי והדתי, ו-7 הוצאות עוסקות בפרסומים דתיים לא יהודיים.  

 

ספרים וכתבי עת – 2007

ספרים וכתבי עת – 2007

39 מו"לים הרשומים במאגר מוציאים לאור בעיקר בשפה האנגלית, ועוד 312 מו"לים מוציאים ספרים באנגלית לצד עיסוקם העיקרי בעברית. 21 מו"לים מוציאים לאור בעיקר בשפה הרוסית, ועוד 50 מו"לים מוציאים ספרים ברוסית לצד ספרים בעברית. 23 מו"לים מוצאים לאור בעיקר בערבית, ועוד 34 מו"לים מוציאים בערבית לצד ספרים בעברית או בשפות אחרות.

 
 
תולדות המו"לות הישראלית
לכבוד שנת השישים של מדינת ישראל הספרייה הלאומית הוסיפה למאגר המו"לים הישראליים מו"לים היסטוריים, שפעלו בארץ ישראל החל בראשית הציונות. עד כה נרשמו ותועדו כ-90 מו"לים היסטוריים שאינם פעילים עוד. המאגר מהווה מקור מידע עשיר לתולדות המו"לות בישראל, אך חשיבותו אינה רק מההיבט ההיסטורי והלאומי, אלא גם מההיבט השימושי. מאגר המו"לים ממפה את זכויות היוצרים על יצירות שיצאו לאור בארץ ישראל, ומאפשר איתור בעלי זכויות ויורשים של הוצאות לאור שחדלו להתקיים.

 

לדוגמא: 

 

ספרים וכתבי עת – 2007