מה בספרייה > עותקי חובה > נתונים סטטיסטיים > ספרים וכתבי עת – 2005

ספרים וכתבי עת – 2005

 כותרים חדשים וגליונות שוטפים

​הספרייה הלאומית מופקדת על שמירת נכסי התרבות של מדינת ישראל עבור הדורות הבאים, ועבור חוקרים, מלומדים ואזרחים מן השורה. לשם כך נחקק "חוק הספרים", המחייב כל מי שמוציא לאור ספר בישראל למסור שני עותקים ממנו לספרייה.
 
בשנת 2005 נרשמו בספרייה הלאומית, במסגרת "חוק הספרים" 8,405 כותרים חדשים שיצאו לאור בישראל: 6,840 ספרים, 915 כותרים של כתבי עת ועיתונים חדשים ו-650 כותרים שאינם ספרים, כגון תקליטורים וקלטות. כמו כן בית הספרים הלאומי קיבל השנה גליונות שוטפים של 12,874 כתבי עת ועיתונים שפעילים בישראל. הרישום בספרייה הלאומית הוא המקיף ביותר בישראל, ומכסה את רוב רובם של הספרים וכתבי העת הרואים אור בישראל.
 
הפרסומים נרשמים במרחב, בביבליוגרפיה הלאומית "קרית ספר", ובקטלוג המאוחד של הספריות בישראל.

עברית ושפות אחרות

חלק הארי של הספרים היוצאים לאור בישראל הם כמובן בעברית: 5788 כותרים. השפה הנפוצה הבאה היא אנגלית: 567 כותרים באנגלית נרשמו בשנה האחרונה בספרייה. שפה נפוצה נוספת היא רוסית: 183 כותרים יצאו לאור בשפה זו. המדור לעותקי חובה של בית הספרים הלאומי עסק גם השנה, כמו בשנת 2004, בהשלמת ספרים ברוסית שלא נמסרו בשנים קודמות. המדור פונה למו"לים, למחברים ולחוגי בית של סופרים ישראלים כותבי רוסית, ומבקש את עזרתם באיתור ספרים חסרים ובהשגתם. כתוצאה מכך התקבלו בספרייה בשנת 2005 כ-300 כותרים נוספים ברוסית שראו אור בשנים קודמות.

 

בערבית נרשמו בשנה זו 92 כותרים חדשים. בשנה שעברה נרשמו בבית הבפרים 62 כותרים בערבית בלבד. העליה במספר הספרים בערבית היא תוצאה של העמקת הקשרים בין בית הספרים הלאומי למו"לים המוציאים לאור בערבית. בית הספרים מניח שמספר הספרים היוצאים בארץ בערבית גדול יותר ממה שנרשם בספרייה, וימשיך גם בשנים הבאות להשקיע מאמץ באיתורם ורישומם.
 
שפות אחרות שבהן נכתבו ספרים בישראל הן צרפתית עם 39 כותרים, גרמנית עם 21 כותרים וספרדית עם 18 כותרים. ביידיש נרשמו 11 כותרים, בלאדינו 5, ובגרוזית 2 כותרים. ספרים בודדים יצאו בשפות אחרות, כגון פולנית, צ'כית, איטלקית וסינית.

 


ספרות מקור לעומת ספרות מתורגמת
כ-88% מן הספרים היוצאים לאור בעברית, נכתבו במקור בעברית, והשאר תורגמו לעברית משפות שונות.

 

ספרים וכתבי עת – 2005

ספרים וכתבי עת – 2005

ספרי ילדים וספרי לימוד
בשנת 2005 נרשמו בספרייה כ-460 ספרי ילדים ונוער שיצאו לאור בישראל, שהם כ-7% מן הספרים שנרשמו. בנוסף, נרשמו 225 ספרי לימוד, שהם כ-3% מכלל הספרים.
 
 
ספרים לפי הוצאה לאור
53% מן הספרים יצאו לאור בהוצאות מסחריות.
10% מן הספרים יצאו לאור על ידי זרועות השלטון: משרדי ממשלה, רשויות מקומיות, רשויות ממשלתיות, וועדות חקירה.
6% מן הספרים יצאו לאור על ידי מוסדות חינוך: בתי ספר, מכללות ואוניברסיטאות.
15% מן הספרים יצאו לאור על ידי גופים שונים: עמותות, אגודות, מכונים, מוזיאונים, מתנ"סים וכדומה.
16% מן הספרים הוצאו לאור בהוצאה עצמית של המחבר, ללא מו"ל.
 
 
ספרים לפי מגזרים
המגזר החרדי והדתי אחראי ל-22% מכלל הכותרים שיצאו לאור בשנה שעברה.​

 

ספרים וכתבי עת – 2005
 
מו"לים בישראל
מו"לים שמוסרים את פרסומיהם לספרייה הלאומית במאגר המו"לים הישראלים. במאגר רשומים 1,448 מו"לים פעילים וגופים העוסקים בהוצאת ספרים. 930 מהם מו"לים מסחריים, ו-518 גופים שעיסוקם העיקרי אינו מו"לות, אך מוציאים ספרים באופן שוטף. 489 מהמו"לים והגופים הרשומים במאגר מוציאים ספרים עבור המגזר החרדי והדתי, ו-6 הוצאות עוסקות בפרסומים דתיים לא יהודיים. 

 

ספרים וכתבי עת – 2005 ספרים וכתבי עת – 2005
 

19 מהמו"לים הרשומים במאגר מוציאים לאור בעיקר בשפה הרוסית, ועוד 42 מו"לים מוציאים ספרים ברוסית לצד עיסוקם העיקרי בעברית. 15 מו"לים מוצאים לאור בעיקר בערבית, ועוד 30 מו"לים מוציאים בערבית לצד ספרים בעברית או בשפות אחרות.