מה בספרייה > עבר, הווה, עתיד > התחדשות הספרייה > יום חג: הונחה אבן הפינה לספרייה הלאומית החדשה

יום חג: הונחה אבן הפינה לספרייה הלאומית החדשה

"הבית המרהיב הזה יהיה מוקד של גאווה לאומית, נס לגויים, מגדלור לעמים. כולנו נהנה מפירות עץ הדעת שיגדל פה ויאמיר מעלה מעלה," אמר בטקס המרגש ראש הממשלה, בנימין נתניהו.
במעמד נשיא המדינה, ראש הממשלה, יו"ר הכנסת, הלורד רוטשילד, משפחת גוטסמן וידידי הספרייה בארץ ובעולם, הונחה היום אבן הפינה לספרייה הלאומית החדשה. עם המעבר למשכן החדש בשנת 2020 תהפוך הספרייה הלאומית למוסד הלאומי המרכזי הפועל לשימור והנגשת המורשת התרבותית של מדינת ישראל והעם היהודי.

בניין הספרייה החדש ייבנה בקריית הלאום בירושלים, מול בניין הכנסת וסמוך למוזיאון ישראל. "הרבה מסעות נסעה הספרייה הלאומית עד שזכתה למשכנה הנוכחי," אמר נשיא המדינה ראובן (רובי) ריבלין בפני מאות מוזמנים מהארץ ומהעולם שנכחו בטקס ההיסטורי. "לא בכדי נבחר דווקא מקום זה כאן בקריית הלאום. כאן, אל מול מקומם של שלושת הרשויות: הרשות המחוקקת, המבצעת והשופטת אנו מניחים כיום אבן פינה, לרשות התרבותית-לאומית שלנו. אבן פינה לדירה הנאה, המרווחת ומלאת היופי של הספרייה הלאומית". הנשיא, שאביו פרופ' יוסף ריבלין היה היסטוריון ומזרחן, הודיע כי ימסור לספרייה כתב יד חשוב שהיה שייך לאביו, הכולל פיוטים של רבי ישראל נג'ארה וכן כמה פיוטיים פרסיים וכורדיים.

​"אני יכול לספר לכם שמשפחתי החליטה לאחרונה להעביר את הארכיון של אבי לספרייה הלאומית," אמר נתניהו בטקס. "התיעוד של פעילותו כהיסטוריון, ההתכתבויות שלו, העדויות לקשר הקרוב שהיה לו עם אישים ציבוריים בראשם ז'בוטינסקי יעמדו לציבור הרחב. זו תהיה סגירת מעגל ראויה ומרגשת". נתניהו הוסיף שהבית החדש והמרהיב של הספרייה הלאומית יהיה מוקד של גאווה לאומית: "נס לגויים, מגדלור לעמים. כולנו נהנה מפירות עץ הדעת שיגדל פה ויאמיר מעלה מעלה".

שיאו של טקס הנחת אבן הפינה היה הטמנת העתק של אמנת הספרייה הלאומית, שנחתמה לפני מספר שנים ובה הצהירו ראשי המדינה על תחילת מפעל ההתחדשות של הספרייה. "מהיום תחל הספירה לאחור, עד
 להשלמת משכנה החדש של הספרייה הלאומית," אמר דוד בלומברג, יו"ר הדירקטוריון של הספרייה הלאומית. "מהבית הזה יבקע אור גדול – אור של אותיות".

עוד נשאו דברים בטקס הלורד רוטשילד בשם משפחת רוטשילד וקרן 'יד הנדיב' שתומכים בפרויקט שאמר: "במשך אלפיים שנה היו כתבי העם היהודי פזורים בעולם. עתה, כתבים אלו, לצד ספרי העתיד ואוסף רחב של אוצרות אחרים, יזכו במשכן קבע במקום הראוי להם, בלבה של ירושלים". דוד ס. גוטסמן העומד בראש הקרן המשפחתית, השותפה המרכזית בבניית משכנה החדש של הספרייה הלאומית אמר: "תקוותי היא שהספרייה הלאומית של ישראל תמלא תפקיד חיוני לקידום הבנה הדדית בין כל האנשים בישראל ומחוצה לה".​