מה בספרייה > תרומות > חיים גורי: השירים הראשונים/התמונות הראשונות

חיים גורי: השירים הראשונים/התמונות הראשונות

​לכבוד האירוע "עשוי מאותיות" שיתקיים בספרייה לכבודו ובהשתתפותו של המשורר והיוצר הענק, שלפנו מהארכיון של חיים גורי – המופקד בספרייה הלאומית – שירים בכתב ידו מהשנים הראשונות שלו כמשורר עוד טרם פרסומו, וגם כמה תמונות ישנות ישנות, שמזכירות לנו שכולנו היינו פעם ילדים. מבט מיוחד על חיים גורי, בשנים שעוד היה חיים גורפינקל.

 ביום שני ה-29 בפברואר תערוך הספרייה אירוע מיוחד תחת הכותרת "עשוי מאותיות" לכבוד המשורר והיוצר חיים גורי עם צאתו של ספר שיריו "אף שרציתי עוד קצת עוד". לרגל האירוע המתקרב, בו ישתתף גורי עצמו, ובמסגרתו יוצגו פרטים נדירים מארכיונו הפרטי, החלטנו לסגור מעגל, ולחזור דווקא לשירים הראשונים בכתב ידו של המשורר המופקדים בספרייה הלאומית.

 

חלק מאותם שירים מוקדמים נמצאים בשני קבצים בכתב ידו של גורי, "ילקוט הצד" ו"מחברת שירים". אז לא היה חיים גורי המשורר המפורסם, הידוע ככותב השירים "הרעות" ו"הנה מוטלות גופותינו", אלא היה משורר צעיר מתחיל ולא מוכר בשם חיים גורפינקל בשנותיו הראשונות בפלמ"ח.

 

הקובץ "ילקוט הצד" מורכב למעשה בלוקי נייר – פנקסים של ממש שנכתבו בשנים 1944-1943, ובו מופיעות טיוטות שונות של שירים בכתב ידו של גורי.

 

את הקובץ "מחברת שירים", שכריכתו הפשוטה מופיעה מצד שמאל, כתב גורי (אז גורפינקל), בשנת 1944. שימו לב כיצד בחר גורי להוסיף לכריכת המחברת ציטוט: "כי סערת עלי, לנצח אנגנך" – מתוך השיר "פגישה לאין קץ" של נתן אלתרמן, שפורסם אך כמה שנים קודם לכן, בשנת 1938.

 


 

 

 

 

 

 

חלק מאותם שירים מוקדמים יצאו לאור רק בשנת 1998 בספר "השירים", המאגד את שיריו מהתקופות השונות בשלושה כרכים. כמה מאותם שירים ראשונים לא פורסמו מעולם בצורה רשמית.

"אני בא לכתֹב לכם על משהו מוזר,

על דבר הפחד.

נולדתי עמו והוא היה צִלי.

היו בו עטלף, זקֵנה, כושי ואפלה,

סמטת רחוב באין פנס."

 

(מתוך: "שיר על הפחד", מאת חיים גורי)

 

משמאל: טיוטה מוקדמת של "שיר על הפחד" בכתב ידו של גורי משנת 1943

 

מימין: גורי בן שנתיים עם עיפרון בידו. תל אביב, 1925

 


"היה לי טוב, ללכת כאביון, או כטרוף דעת.

להתידד עם הברקים.

לזמר פזמון ישן על אהבה, לרחובות ולשוקים.

להתנחם כי את ודאי יודעת."

 

(מתוך: "עיר החֹרף", מאת חיים גורי)

 

משמאל: טיוטה מוקדמת של "עיר החֹרף" בכתב ידו של גורי משנת 1944

 

 

מימין: חיים גורי בילדותו (מחזיק באת) במהלך נטיעות ט"ו בשבט

​ 

"ירדו הכוכבים אל החרשה.

גדולים ואדמים נראים מעל הבית.

נפלו גחליליות על עקבות הצאן,

על צמת אשה 

וריח ארן עד מחנק - סהרורי הליל."

 

(מתוך: "בבית הישן", מאת חיים גורי)

 

ישנן כמה גרסאות בכתב ידו של גורי לשיר "בבית הישן". מצד ימין מופיעה אחת הטיוטות משנת 1944, ולמטה מופיעה גרסה קצת שונה לאותו שיר, מעט מוקדמת יותר, משנת 1943.

 

 

"מפנת הרחוב עד השחר... הלילה שלט.

הנסיך השחור שעיניו הזויות דומיה.

אך גדודי רגעיו החופזים, העוברים ממשלט למשלט,

לא ישובו שנית לתחיה..."

 

(מתוך: "עד השחר", מאת חיים גורי)

 

השיר "עד השחר", שכתב היד שלו מופיע בתמונות מטה, מדגים היטב איך חיים גורי המשורר משתלב עם חיים גורי איש הפלמ"ח. את הטיוטה הזו כתב גורי בעת שהיה בשליחות מטעם "ההגנה" בהונגריה, כדי לארגן את ניצולי השואה שם לקראת עלייתם ארצה. כפי שניתן לראות, השיר נכתב על נייר מכתבים של 'דרור' – תנועת נוער ציונית-מרקסיסטית בהונגריה. אפשר אפילו לראות בסוף העמוד השני הערות ותזכורות שכתב לעצמו גורי, אשר סביר להניח שעוסקות בתפקידו בשליחות. בנוסף, בצדו השני של אחד הדפים מופיע גם טיוטת פתק בכתב ידו של גורי לאהוד אבריאל, מיופה הכוח של ישראל בפראג, בנוגע לקורס צניחה של צעירים מארץ ישראל. ואכן, מבודפשט המשיך גורי את שליחותו בצ'כוסלובקיה...

 

 

להרשמה ולפרטים נוספים על האירוע לכבודו ובהשתתפותו של חיים גורי לחצו כאן