מה בספרייה > תרומות > על אודות

על אודות

הספרייה הלאומית של ישראל מהווה מרכז תרבותי לאומי מעורר השראה של אוצרות התרבות, המורשת וההיסטוריה של העם היהודי לדורותיו והחברה הישראלית על רבדיה השונים. הספרייה מהווה אבן שואבת לחוקרים, לתלמידים ולקהל הרחב, ומספקת לציבור מגוון שירותים אשר הופכים את חוויית העיון והמחקר למשמעותית, מעמיקה, יצירתית ומיוחדת.
 

בשנים האחרונות נמצאת הספרייה הלאומית בתהליך התחדשות הכולל את התרחבותה, התפתחותה והפיכתה לספרייה של המאה ה-21, הבונה בהתמדה אוספים פיזיים ודיגיטליים של התרבות היהודית והישראלית לדורותיה ולרבדיה, מספקת שירותים לציבור הרחב ולחוקרים בארץ ובעולם, וממלאת תפקיד מרכזי, פעיל ורלוונטי בחיי הרוח והתרבות של המדינה על כל אזרחיה, ושל העם היהודי כולו.


 

תהליך ההתחדשות של הספרייה מתקיים במקביל בשני צירים: פיזי ודיגיטלי. גולת הכותרת של תהליך התחדשות הפיזי היא הקמתו של מבנה חדש במרחק צעדים אחדים מהכנסת. המשכן החדש אמור לעמוד על כנו בשנת 2019, והמעבר אליו יאפשר לספרייה לממש את ייעודה.

 

במקביל, מאמצים רבים מופנים לתחום הדיגיטלי וליצירת שיתופי פעולה עם מוסדות וארגונים בארץ ובעולם, ובכך לאפשר גישה פתוחה בכל עת, בכל מקום ולכל המשתמשים לתכנים אשר לא היו נגישים בעבר.

 

בספרייה ניתן למצוא עושר מקורות שערכו לא יסולא בפז, המביא עמו חוויה ייחודית שאין שנייה לה, אשר כולם יחד בונים את המארג התרבותי היהודי ישראלי, למעלה מחמישה מיליון פריטים הכוללים: ספרים, דפוסי ערש עבריים, כתבי יד, כתבי עת, ארכיונים אישים, ארכיון הצליל, מפות, תצלומים וקלטות. כל אלו מחולקים לארבעת האוספים המרכזיים של הספרייה: יהדות, ישראל, אסלאם והמזרח התיכון, ומדעי הרוח הכלליים.


 

 

ספרים: 250,000 ספרים מונחים על מדפים פתוחים בשמונה אולמות הקריאה השונים  לצד עשרות דפוסי ערש עבריים.

כתבי עת עבריים היסטוריים אשר נכתבו במגוון שפות ומדינות בין השנים 1987-1783 ועיתונות ערבית היסטורית מימי קום המדינה.

 

 

אוסף המפות ע"ש ערן לאור, הגדול בתחומו בעולם, הכולל מפות עתיקות של ארץ הקודש ושל העולם מראשית ימי הדפוס, אטלסים עתיקים וכן ספרי מסע לארץ ישראל ולמקומות אחרים.

 

ארכיונים נדירים: אוספיהם האישיים של ש"י עגנון, אחד העם, גרשם שלום, מקס ברוד, סטפן צוויג, רחל המשוררת, דויד גרוסמן ואחרים.

 

צילומים ישנים של ארץ ישראל במאה וחמישים השנים האחרונות. אוספיהם של מיטב הצלמים, נגישים לכל.

 

 

אוסף המוזיקה וארכיון הצליל ובו מנעד רחב של הקלטות בתחום המוזסיקה היהודית והישראלית, מוזיקה אומנותית, קטעי וידאו וכן ארכיונים של מלחיני מוזסיקה יהודית וזמר עברי כדוגמת נעמי שמר, אלכסנדר (סשה) ארגוב, מרדכי זעירא ורבים אחרים.

 

בנוסף לכך ביססה הספרייה את מקומה כאבן שואבת לאלו המחפשים מרכז תרבותי וחינוכי שוקק חיים, אשר בו מתקיימות פעילויות תרבות המעודדות שיח רב תרבותי לדוגמא: סדרות הרצאות בתחומי ידע שונים, תערוכות קונצרטים ועוד, והן תכניות חינוכיות הפונות לטווח רחב של גילאים מאוכלוסיות מגוונות החושפות פריטים ייחודיים המעשירים את חווית הלימוד בכיתה ובבית.

 

אנו מזמינים אתכם להצטרף אלינו ולקחת חלק פעיל ומשמעותי בתהליך ההתחדשות של הספרייה הלאומית.