נעמי שמר

נעמי שמר

​​​נעמי שמר (2004-1930) הייתה מן היוצרות החשובות בתחום הזמר העברי. כמלחינה ופזמונאית,  שמר העניקה לתרבות הישראלית נכסי צאן ברזל. אחדים משיריה זכו למעמד של תפילות הנאמרות בשירה בפי הציבור כולו. קורותיה ויצירתה שזורים בתולדות המדינה ושיריה מסמנים רבות מן התחנות בדרמה הלאומית מקום המדינה ועד ראשית המאה ה-21. שמר, כלת פרס ישראל לזמר עברי הייתה יוצרת פורייה של שירי ילדים עוד מראשית דרכה האמנותית, החל בשירים שיועדו  במיוחד לגני ילדים  ועד לשירי ילדים שקנו לה קהל אוהדים צעיר ומתחדש תדיר.​

שירי הילדים של נעמי שמר הם חלק בלתי נפרד מילדותם של ישראלים רבים. הם אינם רק תחנות במסע של נוסטלגיה אלא נוכחות חיה ופועמת בחוויית הילדות של ילדי הגן בישראל עד היום, בבחינת קלסיקה של ילדות ישראלית. מסע בשיריה של שמר לילדים, במלים ובצלילים, הוא חווויה ישראלית המחברת דורות, מגזרים ומעגלים רחבים בחברה כולה. היות שכך, אנו מביאים כאן שלושה משירי הילדים של נעמי שמר, שחומרי היסוד שלהם שמורים בארכיון נעמי שמר בספרייה הלאומית, ונגישים כעת לקהל הרחב, לישראלים בני כל הגילים.
 
 
השיר "הדואר בא":  
"הדואר בא" נכתב בראשית שנות החמישים כחלק מקובץ שירי הילדים "שירים מכנרת" שנכתב בעבור ילדי קבוצת כנרת. בגרסה ראשונית של השיר שנכתבה בין השנים 1952-1951, מופיע השיר בשם "דואר נע" בתוספת המילים "לילדי הגן". חוויית בואו של "האוטו האדום" – מכונית הדואר הנעה בין ישובים שונים ומחלקת דואר לתושבים, שימשה השראה לכתיבת שיר זה. בעיבוד מוזיקלי לקול ופסנתר בכתב ידה של שמר משנת 1958 מופיע מוטיב מוזיקלי פותח קופצני וחינני המזכיר במידת מה את קול הצופר המוכר המבשר את בואו של רכב הדואר האדום.
 
 
הדואר בא 
 ​
 
 
שיר החודשים:
שיר החודשים ובשמו המאוחר "שנים עשר ירחים" הוא אחד משירי הילדים המפורסמים ביותר של נעמי שמר. השיר מושר בגני הילדים ובבתי הספר ובאמצעותו לומדים הילדים את שמות החודשים של הלוח העברי. פרט מעניין הקשור בשיר מופיע בארכיון נעמי שמר המצוי במחלקת המוזיקה בספרייה הלאומית. במכתב משלהי שנות החמישים מדווחת נעמי שמר לאמה – רבקה ספיר על שלושה שירים חדשים שכתבה. בין השירים מופיע השיר "שנים עשר ירחים". שמר מבקשת את עזרת אמה בבחירת אלמנטים מהטבע שיוכלו לאפיין שניים מבין חודשי השנה. וכך כותבת שמר: "ועל "שיר החודשים" כתבתי לך? אני צריכה בו את עזרתך. אינני מצליחה להיזכר מה בדיוק קורה בתמוז ואב, מלבד יום הולדתי כמובן, ושל אבא. אין כוונתי לחגים, אלא לאלמנטים של טבע, עבודות-משק, נוף או הווי. נחוץ לי, כמובן רק פרט פעוט ואופייני. אנא כתבי לי ואחר כך אשלח לך הכל כדי שלא יהיו שגיאות...".
 
שיר החודשים 
 
 
 
 
השיר "לשיר זה כמו להיות ירדן":
בטיוטה לשיר "לשיר זה כמו להיות ירדן" בכתב ידה של נעמי שמר משנת 1972 מופיעה הערה המופנית אל אמה של שמר – רבקה ספיר: "נ.ב. בבית הראשון תמצאי את עקבות טיול הבר-מצוה שלנו (ענין של 29 שנים קטנות). את רואה שום דבר לא הולך לאיבוד". מהו אפוא אותו טיול בר-מצוה? את סיפור טיול הבר-מצוה של נעמי שמר עם אמה ספרה שמר בבר-המצוה של נכדה אמנון לקול צחוקם המתגלגל של הנוכחים. מעבר למשימות הכלליות שהונהגו בקיבוץ לציון בר-מצוה הוסיפה אמה של שמר משימה אישית ולקחה את נעמי שמר לטיול "למעלה בצפון". נעמי, שכפי שהעידה על עצמה לא חיבבה מאמצים פיזיים, קיטרה כל הדרך, וכך הן עברו את המסלול כולו, כשנעמי מתיישבת כל כמה צעדים ומכריזה שזהו, היא לא ממשיכה! ורבקה הנחושה מצדה משכנעת אותה להמשיך. נראה שבסופו של דבר השתיים צעדו ונהנו ובדרך עברו את אזור מקורות הירדן, שמעו ציפורים בסבך ואיכשהו התקדמו דרומה. על אף הסבל והמרי, נראה שזכרונות הטיול ניטעו בנפשה של נעמי שמר ושימשו השראה לשיר "לשיר זה כמו להיות ירדן".

 
 
 ​

 
הספרייה מזמינה ילדים ומבוגרים לסיור חוויתי, הכולל מופע מוזיקלי משיריה של נעמי שמר. 
למידע נוסף >>


 אורחים לקיץ – סיורים לילדים

הספרייה הלאומית מזמינה ילדים ומבוגרים לסיור חוויתי, הכולל מופע מוזיקלי משיריה של נעמי שמר.

למידע נוסף >>