מה בספרייה > תרבות > 12 אמנים > אלזה לסקר שילר > אלזה לסקר-שילר בספרייה הלאומית

אלזה לסקר-שילר בספרייה הלאומית

​"מלכת האקספרסיוניזם" – כך מכנים את המשוררת אלזה לסקר-שילר עד היום. מקומה בתוך זרם אמנותי זה, שהגיע לשיאו לפני כ-100 שנים, נותר בלתי מעורער. מלכתחילה היה מקומה בו מיוחד במינו: הן כאישה (אישה כמעט יחידה בין הנציגים הבולטים של הסגנון) והן כמשוררת, מחזאית וציירת. המאפיין העיקרי של לסקר-שילר הוא הרב-תחומיות ביצירתה, כנציגה מובהקת של האקספרסיוניזם, שבמסגרתו גבולות הפעילויות השונות (כתיבה, תיאטרון וציור) היו מטושטשים למדי. בין יצירותיה בולטים שירי האהבה הרבים, שמהם תורגמו אחדים לעברית על ידי יהודה עמיחי, נתן זך ואחרים.​

​אלזה לסקר-שילר נולדה בשנת 1869 למשפחה של בנקאים יהודים בעיר אלברפלד (Elberfeld) בגרמניה, היום שכונה של העיר וופרטל (Wuppertal). היא קיבלה הכשרה כציירת בברלין ומתחילת המאה ה-20 החלה לפרסם שירים. מאוחר יותר פרסמה גם מחזות, שרק מעטים מהם הועלו על הבמה בשנות חייה. למרות זאת נחשבת אלזה לסקר-שילר עד היום אחת המשוררות החשובות ביותר בתולדות הספרות הגרמנית במאה ה-20.

 

עם עליית הנאצים לשלטון בשנת 1933 נאלצה המשוררת לעזוב את גרמניה. עד שנת 1939 היא חייתה בשווייץ, אך פעמיים שהתה בארץ ישראל לביקורים. במהלך הביקור השלישי הופתעה לסקר-שילר מפרוץ מלחמת העולם השנייה, כשבמקביל אסרה רשות הזרים השוויצרית על חזרתה לשווייץ.

 

בארץ התיישבה לסקר-שילר בירושלים והמשיכה בכתיבה בגרמנית. אחת היצירות האחרונות שלה היא מחזה בשם "אני ואני" (Ich und ich), המבטא ציפייה לנפילת משטר הנאצים, אך מותה בינואר 1945 מנע ממנה לסיים את היצירה ולהיות עדה לתפנית בתולדות אירופה.
 
עיזבונה הספרותי נמצא עד היום תחת השגחה של מנהל עיזבון, אך משנת 1974 החומר שמור בספרייה הלאומית בירושלים. בארכיון האישי של המשוררת ניתן למצוא כתבי יד של יצירותיה, ציורים  והתכתבויות עם אישים בני זמנה, ביניהם ש"י עגנון, שמואל הוגו ברגמן, גוטפריד בן, מרטין בובר, אלברט אינשטיין, תומס מן, מקס ריינהרד, זלמן שוקן ועקיבא ארנסט סימון. גם בארכיונים אישיים אחרים ואוספים השמורים בספרייה הלאומית ניתן למצוא עדויות לפעילותה הספרותית ולמחשבותיה של אלזה לסקר-שילר.  כך למשל מכתבים רבים שכתבה אל עורך הדין השוייצרי אמיל ראז (Emil Raas), אל ש"י עגנון, ואל המשורר האקספרסיוניסטי אלברט ארנשטיין. החומרים הארכיוניים שימשו בסיס לעבודותיהם של חוקרים רבים וגם למהדורות מחודשות של יצירותיה. 
 אירוע השקת היצירה "סְפָר" מאת עפרי כנעני בהשראת ארכיון אלזה לסקר שילר
אירוע השקת היצירה "סְפָר" מאת עפרי כנעני בהשראת ארכיון אלזה לסקר שילר
האירוע התקיים ביום שלישי, כ"ה בחשון תשע"ד, 29 באוקטובר 2013, בשעה 20:00 בספרייה הלאומית.
For more information