מה בספרייה > תרבות > 12 אמנים > אלזה לסקר שילר
אלזה לסקר שילר

משוררת, סופרת, מחזאית, ציירת – אלזה לסקר-שילר הייתה כל אלה ויותר מכך. במפנה המאה ה-20 לסקר-שילר הייתה אחת היוצרות הבולטות ביותר בעולם הדובר גרמנית. מציאות ודמיון, חיים סוערים ופנטזיה, טרגדיות אישיות והצלחה אמנותית גדולה, עולמה האישי והיצירתי של אלזה לסקר-שילר מתמזגים בשלל דרכים בעשרות השנים שהיא פעלה בגרמניה, מולדתה. עד לעליית הנאצים. או-אז היא נאלצת לנדוד לשווייץ, פליטה חסרת כל המנסה להיאחז בגלותה. בשנות השלושים היא מבקרת בארץ-ישראל, פעם ועוד פעם ובפעם השלישית הביקור הופך לשהות נמשכת, עד מותה בשנת 1945. ארכיונה האישי של אלזה לסקר-שילר, השמור בספרייה הלאומית, מגלה את יצירתה המגוונת, את קשריה הרבים עם אנשי תרבות חשובים, את התנודות שלה בין מזרח ומערב. מכל אלה, בנינו אתר מיוחד כדי לחשוף מעט מן האוצרות של אלזה לסקר-שילר המצויים בספרייה ולאפשר מפגש עשיר ומגוון עם דמותה ויצירתה.

 

 


 
 
 
 
 
 ​
גורל ספרותי – אלזה לסקר-שילר הסופרת
 
משירה אקספרסיוניסטית דרך יצירתיות לשונית בגרמנית ועד לנושאים מקראיים ודמויות מהמזרח. עולם יצירתי מורכב ומסועף, בין מזרח ומערב, בין מציאות ודמיון, שירי אהבה לצד תאורים של ארץ העברים המדומינת למחצה.

  


 
 
 
 
 
 ​
הפליטה בשווייץ
 
לקראת שנת 1933 כשהקריירה שלה בשיאה, נאלצת המשוררת היהודייה-גרמנייה להימלט לשווייץ. הניסיונות להאריך את אשרת השהייה, אבדן המולדת גרמניה, מצב קיומי חדש וטלטלה רגשית.

 

 ​


 
 
 
 
 
 ​
מיצב בעקבות אלזה לסקר-שילר: יצירה של עפרי כנעני
 
"כל מי שהחל את המסעות הללו בחייו, היה גם צריך להשאיר משהו מאחור" – אמנית עכשווית יוצרת בעקבות אלזה לסקר-שילר.​ שיריה של המשוררת כהשראה ליצירה העוסקת בזהות מפוצלת, בגלות ובגבולות של זמן ומקום.

 ​


 
 
 
 
 
 ​
כשאלזה כתבה לעגנון
 
בחודש מאי 1933 נשלחת גלויה מהעיר ציריך שבשווייץ. כך החלה פרשת ההיכרות בין אלזה לסקר-שילר וש"י עגנון.
 

 
 
 
 
 ​

 
 
 
 
 
 ​

 
 
 
 ​
 ארכיון אלזה לסקר שילר
 
בארכיון האישי של המשוררת, השמור בספרייה הלאומית בירושלים, ניתן למצוא כתבי יד של יצירותיה, ציורים והתכתבויות עם אישים בני זמנה.
 
 
   

 

אירוע השקת היצירה "סְפָר" מאת עפרי כנעני בהשראת ארכיון אלזה לסקר שילר
אירוע השקת היצירה "סְפָר" מאת עפרי כנעני בהשראת ארכיון אלזה לסקר שילר
האירוע התקיים ביום שלישי, כ"ה בחשון תשע"ד, 29 באוקטובר 2013, בשעה 20:00 בספרייה הלאומית.
למידע נוסף