פליטה בשווייץ

​לקראת שנת 1933 ניצבה הקריירה האמנותית של אלזה לסקר-שילר בנקודת שיא. שנה קודם לכן היא זכתה בפרס קלייסט היוקרתי. המשוררת, הסופרת, המחזאית והציירת היהודייה תפסה מקום מרכזי בקהילת האמנות בברלין. היא זכתה להערצה מצד אמנים רבים, שיריה ראו אור בכתבי עת ובאנתולוגיות, ציירים ציורו את דיוקנה והיא קראה משירה ברחבי העולם דובר הגרמנית, מפראג ועד וינה, מציריך ועד ברלין ובערים רבות נוספות במולדתה, גרמניה.
 
​אלא שזמן קצר לאחר עליית הנאצים לשלטון, החלה מולדתה להפנות אליה עורף. לסקר-שילר הותקפה בעיתונות ואף סבלה מאלימות פיזית, ובמרץ 1933 עזבה את ברלין, עירה האהובה ומרכז הפעילות היצירתית שלה, ויצאה לשווייץ. כאזרחית גרמנייה בשווייץ היא יכלה לקבל אשרת שהייה זמנית. כך החל המאבק הארוך שלה בניסיון להאריך את שהותה בשווייץ עד יעבור זעם. עד מהרה התברר לה שהזעם אינו עובר אלא אף מחמיר. מצבה החומרי נעשה קשה מיום ליום, ואשרת השהייה שלה פגה מדי חודשים אחדים. כדי לפעול אצל השלטונות השווייצריים, היא נעזרה בעורך דין יהודי-שווייצרי בשם אמיל ראז (Emil Raas).
עורך הדין הנאמן פעל כמיטב יכולתו, והקשר בין המשוררת ונציגה בפני הבירוקרטיה של ארץ המקלט הניב התכתבות ענפה. כיום, באוסף אמיל ראז שבספרייה הלאומית בירושלים, יש בידינו כ-160 מכתבים מאלזה לסקר-שילר לאמיל ראז. פעילותו עבורה נמשכה ברציפות שנים אחדות. שוב ושוב היא מבקשת ממנו להסדיר את אשרת השהייה שלה. עד מהרה היא גם אומרת לו שאם תוחזר לגרמניה, היא תישלח למחנה ריכוז. באין לה הון או מקור הכנסה מובטח, מצבה בעיני הרשויות אינו פשוט. אלזה לסקר-שילר חשה עצמה כאדם קטן הניצב מול מנגנון כל-יכול. מכתביה לראז נעים בין קטעים שבהם היא מסבירה בלשון בהירה וצלולה את סבך הצרות הבירוקרטיות והכלכליות שלה, ובין קטעי טקסט פרועים יותר, במיטב הסגנון התוסס של המשוררת הגרמנייה המהוללת. ברבים מן המכתבים יש איורים של לסקר-שילר, ובאחד מהם היא אף מציירת את הרכב השופטים הרם והנישא ומולו נראית יד המורמת לשבועה, בוודאי ידה של הגולה היהודייה. אלזה לסקר-שילר כותבת קטעים ממחזה חייה, מטשטשת את קווי הגבול בין מציאות ודמיון, בעוד חייה מונחים על כף המאזניים, היא לשה את חומרי המציאות במכתבים לראז, באיורים המשולבים בטקסט, תמיד כפי שהיא, תמיד היא עצמה.
 
המכתבים וכן ציורים רבים הגיעו בסופו של דבר למקום מבטחים בירושלים, בספרייה הלאומית, לאחר שנתרמו על ידי בנותיו של אמיל ראז החיות בארץ.
 אירוע השקת היצירה "סְפָר" מאת עפרי כנעני בהשראת ארכיון אלזה לסקר שילר
אירוע השקת היצירה "סְפָר" מאת עפרי כנעני בהשראת ארכיון אלזה לסקר שילר
האירוע התקיים ביום שלישי, כ"ה בחשון תשע"ד, 29 באוקטובר 2013, בשעה 20:00 בספרייה הלאומית.
For more information