מה בספרייה > בלוג הספרייה > הספרים מגלים: העניין ברצח רבין דועך
25
10.2015
הספרים מגלים: העניין ברצח רבין דועך
נערך על ידי: Ofrit Assaf
קטגוריות: בארץ ישראל
25.10.2015 12:20

  

רצח רבין: הלם ושפע של כתיבה

רצח רבין הוא מן האירועים העזים ביותר בתולדות מדינת ישראל. עבור ישראלים רבים, 4 בנובמבר 1995 הוא לא רק תאריך שלא יימחה מזיכרונם לעולם, אלא קו פרשת מים במובן הלאומי-קיומי. מאז הרצח, ובוודאי מדי שנה ועוד יותר מכך במלאת חמש, עשר וכעת עשרים שנה לרצח, אנו שואלים את עצמנו מה הייתה השפעת הרצח על החברה והתרבות בישראל. לקראת תאריך הציון השנתי אנו מחפשים את סימני הטבעות המרטיטים את המים הישראליים בעקבות הסלע הגדול שהוטל לתוכם באותו ערב נורא בסתיו 1995.

 

אחת משפע הדרכים לבחון את מקומו של יצחק רבין ובעיקר של רצח רבין בתרבות הישראלית הוא לחפש מה נכתב עליו. בספרייה הלאומית, האמונה על תיעוד ואיסוף התרבות הישראלית, קיימת אפשרות לברר לא רק כמה ספרים נכתבו על רבין ועל הרצח, אלא מתי הם ראו אור, על ידי מי, היכן ומתוך אילו זוויות התבוננות באיש, במנהיג ובסופו הטראומתי. מאז הירצחו של ראש הממשלה רבין, נכתבו עליו ביוגרפיות, ספרי זיכרון, ספרים העוסקים במורשתו ולא מעט ספרים העוסקים ברצח, בסיבות לרצח ועוד.

 

200 ספרים על רבין ועל הרצח

יש להעיר כי לא קל לדלות את הספרים והפרסומים העוסקים ביצחק רבין וברצח רבין מתוך אוספי הספרייה. האיש והנושאים הקשורים בו ללא ספק מופיעים בספרים רבים שאינם מקוטלגים בספרייה כעוסקים ב"יצחק רבין" או ב"רצח רבין". ובכל זאת, מעיון במה שעולה מהחיפושים בקטלוג הספרייה אפשר להגיע לתובנות מסוימות.

    

מראשית שנות ה-70 של המאה שעבר, ראו אור והגיעו לספרייה הלאומית יותר מ-200 ספרים שעניינם יצחק רבין. הנתונים מראים שתקופתו הראשונה כראש ממשלה, לאחר מלחמת יום הכיפורים, לא הניבה ספרים רבים עליו. גם תקופת כראש ממשלה החל בשנת 1992, עד החתימה על הסכמי אוסלו, לא לוותה בכתיבת ספרים רבים עליו. אך מתוך כ-200 הספרים הללו, כמעט רבע ראו אור סמוך לאחר הרצח (48 ספרים). העניין ברבין (וברצח) נותר ער גם שנתיים לאחר האירוע, אם כי במידה פוחתת: בשנת 1997 ראו אור כ-30 ספרים עליו ומשם נמשכת ירידה חדה, עד כי בשנים הראשונות של המאה ה-21 כמעט אין כלל ספרים חדשים עליו. התעוררות ברורה נרשמת בשנת 2005, במלאת עשר שנים לרצח, עם פרסומם של 18 ספרים. משם ועד שנת 2014, השנה האחרונה שיש לנו לגביה נתונים, הירידה ברורה ועקבית ויש מיעוט בולט של כתיבת ספרים על רבין ורצח רבין.


אין כל הפתעה גם בכך שכשלושה רבעים מסך כל הספרים על רבין והרצח נכתבו בעברית. מעט יותר מ-20% נכתבו באנגלית ופחות מ-5% נכתבו בכל אחת משתי השפות הבולטות הנוספות בארץ: ערבית ורוסית.

 

הרצח: נושא למחקר ולדיון בלתי פוסקים

אלא שהמושג "ספרים" דורש הבחנה נוספת, בוודאי בהקשר שאנו עוסקים בו כאן. בספרייה נקלטו ספרים וחוברות מסוגים שונים, וגם מחקרים אקדמיים. ספרים וחוברות רבים מאוד ראו אור מיד לאחר הרצח, אך המחקר האקדמי הראשון שעניינו יצחק רבין, התקבל בספרייה בשנת 1999. במשך השנים נכתבו עוד 8 עבודות לתואר שני ו-2 עבודות לתואר שלישי בנושא רבין והרצח. מתוך עשר העבודות הללו, 7 נכתבו באוניברסיטת בר אילן.


עניין מיוחד יש ברצח ובהשלכותיו, מעבר לרבין האיש ולדמותו. במשך השנים נכתבו 17 עבודות העוסקות ברצח ומתמקדות בתחומי הפסיכולוגיה והחברה, 9 מהן באוניברסיטת בר אילן ו-7 באוניברסיטת תל אביב.


טבעי לגלות שלאחר הרצח ניכר גל של ספרים החוקרים את הרצח עצמו, אך החל בשנת 1998 ניכר שרבים מהספרים הנכתבים על אודות הרצח תוהים על אמינות המסקנות של החקירה, ורוקמים תאוריות שונות – ובהן חלופיות – בדבר הרצח, גורמיו ומחולליו לכאורה. לא מעט מהספרים הללו תורגמו לאנגלית ולרוסית, ואף לגרמנית.
 

יצחק רבין: זיכרון ומורשת בספרים

מ​קום מיוחד ורחב מאוד יש לספרי זיכרון, הנצחה ומורשת הנוגעים לרבין. גם כאן הגאות הגדולה היא בשנתיים הראשונות לאחר הרצח. לאחר מכן באה ירידה חדה, עם עלייה רגעית צנועה במלאת עשור, בשנת 2005. חומרי הזיכרון הללו חלקם ממלכתיים וחלקם אישיים, לאחר שנוצרו בבתי ספר ובמסגרות מקומיות. מלאת עשור לרצח גם סימן הופעתם של לא מעט ספרים העוסקים בחייו של רבין כנער, בפעילותו למען השלום ובמקומו במרקם החברתי הישראלי בפרקי חייו השונים.


זהותו של הרוצח, וכן הרקע הדתי והאידיאולוגי שלו, הולידו שני סוגים של ספרים. סוג אחד הוא ספרים אפולוגטיים מתוך הציבור הדתי והימני, ספרים המביעים סלידה מן הרצח והשתתפות בכאבה של החברה הישראלית המבכה את הירצחו של מנהיגה הנבחר. ספרים אלו ראו אור בעיקר בשנתיים הראשונות לאחר הרצח. סוג אחר, לעומת זאת, הוא מחקרים העוסקים בהשלכות של הרצח, במצבה של החברה בעקבותיו, בחקר הימין הקיצוני בישראל ועל אלימות פוליטית בכלל: ספרים אלו רואים אור ברציפות במשך השנים.


20 שנה לרצח: עוד היד נטויה

הכתיבה על יצחק רבין ועל הרצח עברו תמורות בעשרים השנים שחלפו. מעיסוק בזיכרון ובמורשת, מהבעת ההלם ומרצון לתעד את ההתרחשויות, עוברים הכותבים לעסוק ברצח וברוצח, ובסופו של דבר עוסקים בתופעות הכלליות יותר, בהיבטים הפוליטיים, הרעיוניים, החברתיים, הדתיים והפסיכולוגיים.

 

אף על פי כן, קשה להעריך את מלוא העיסוק ביצחק רבין וברצח בקרב כותבים בישראל. הדי הרצח בתחום הספרות, האמנות הפלסטית, והמוזיקה אינם קלים לאיתור מבחינת מערכות הספרייה. גם העיסוק בו כראש ממשלה, העיסוק ברצח הפוליטי שקיפד את חייו, כשהם משולבים בדיונים רחבים יותר, אמנותיים או אקדמיים, עשויים לחמוק מאמצעי החיפוש הממוחשבים שלנו. יחד עם זאת, הספרייה הלאומית ממתינה בסקרנות לספרים ולמחקרים שבוודאי יראו אור בתקופה האחרונה, ולא נופתע אם התאריך העגול, 20 שנה לרצח, יתבטא בעלייה בכמות הפרסומים, על אף מגמה כללית של דעיכה בעיסוק ברבין עצמו ובאירוע הנורא של אותו 4 בנובמבר 1995.


 

תחקיר: נחום זיטר, הספרייה הלאומית


צילומים:
רבין - ביוגרפיה/יוסי גולדשטיין - אלכס ליבק
Yitzhak Rabin/Lesile Derfler - Library of Congress, Prints & Photography Division

תגובות למאמר (1)
ספר חדש העוסק בנושא - מיועד לבני נוער
ראוי כאן להזכיר את הפרויקט של הסופרת אורה מורג. היא כתבה ספר על הרצח וכל הוצאות הספרים שיבחו אותה על התוכן אך סרבו להוציאו. אורה החליטה לפנות למימון המונים כדי להוציא לאור את הספר החשוב. http://www.jumpstarter.co.il/project.asp?pid=73158E41-F1D4-47E6-B4B2-5869F444855C#4
1
רסל
04.11.2015 02:59
הוספת תגובה