מה בספרייה > בלוג הספרייה > על שבוע הספר בראשית ימי המדינה
13
6.2012
על שבוע הספר בראשית ימי המדינה
נערך על ידי: Ioram Melcer
13.06.2012 07:58
שבוע הספר העברי התמסד בסוף שנות החמישים ובראשית שנות השישים. אך כבר בקיץ 1926 נערך אירוע למכירת ספרים מוזלים בשדרות רוטשילד בתל-אביב. בשנת 1946 סיפר עיתון "דבר" על "שבוע הספר העברי בגימנסיה בלפור" בת"א: "במסגרת שבוע הספר... סודרה תערוכת הספר העברי, ובה מבקרים התלמידים בהדרכת המורים." כבר אז שילב שבוע הספר פעילות מסחרית עם דיון תרבותי: "בהזדמנות זאת הזמינו תלמידים רבים... ספרים לספריותיהם הפרטיות. היה משפט ספרותי על 'התלמיד הקורא'.

 
בפברואר 1954 מספר "דבר" על "שבוע הספר והסופר העברי" שנפתח בחיפה. ראש העיר אבא חושי בירך בדברי מליצה סוציאליסטיים כשפנה "לסופר העברי, אשר יחד עם אחיו המורה עברי ליווה את תנועת העבודה באץ הזאת מראשיתה". יהודה בורלא אמר באותו ערב: "מה טוב היה אילו היה הנוער שלנו יוזם תנועה של התעוררות לטעם הטוב ולספר המשובח, ומחלק את זמנו – שבת אחת לספורט ושבת אחת לספרות". דוד פינסקי הישיש הביא את "ברכת האחות הצעירה, ספרות היידיש, לספרות העברית." ברוח שעתידה ללוות את שבוע הספר ואת השיח הציבורי על ספרים וקריאה הוסיף דוד פינסקי ואמר לקהל, שהיה כנראה מורכב ברובו מאנשים מבוגרים יחסית: "רק יש לאחל שהקהל יהיה צעיר יותר, וגם הנוער יימשך למבצעים מעין אלה..."
 
הרוח הסוציאליסטית-פועלית של אותם ימים ניכרה גם בפתיחת "שבוע הספר והסופר העבריים" בירושלים באפריל 1954. בבית האומנים, ליד מלון "המלך דוד" נערכה תערוכה בהשתתפות 25 מו"לים, ו"על המשמר", שסיפר על האירוע ערב התרחשותו אמר שהמו"לים "ידגימו מתוצרתם". בין האירועים שהעיתון מספר עליהם לקוראיו, הוא מונה מפגשים עם סופרים וסופרות שייערכו בשעת הפסקת ארוחת-הבוקר במפעלי "המקשר", "ציוד מכני", "פניציה", "טכורש", "זיגמן", "טבע", "נעלי ארצנו", "עפרונות ירושלים", "עצי אורן" ו"ריהוט ובנין". כמו-כן מונה "על המשמר" בחגיגיות את אגודת פועלי הדפוס הירושלמית כאחד מ"חתני המסיבות" בשבוע הספר ומסביר "שהיא לא רק 'זקן האיגודים המקצועיים' בישראל, אלא גם שותפת חשובה ונאמנה לטיפוח הספר".
 
נראה שהעובדה שאירועים אלו היו פרי יוזמתן של מועצות הפועלים בערים הייתה סיבה לחיכוך בין העיתונים "דבר" של תנועת העבודה ובין "הארץ" שהיה מזוהה עם האגף הליברלי בחברה הישראלית. בפברואר 1956 פרסם "דבר" במדור "בשולי הדברים" רשימה שכותרתה סרקסטית: "לפועלים לא מותר?", בתגובה לביקורת שהתפרסמה ב"הארץ". וכך כותב סופר "דבר" בכעסו:

 

"שבוע הספר והסופר העברי היה ללא ספק מאורע חשוב בחיי התרבות בחיפה. ריכוזם של כחמישים סופרים, משוררים, אמנים ומבקרים, המביאים את דבר הסופר, הספר והאמנות לצבור הרחב בסימפוזיונים, אסיפות וחוגים ובאסיפות מיוחדות בבתי החרושת, אינו דבר מועט כלל. אף 'הארץ' לא יכול היה לעבור על כך לסדר היום.
"אלא מה? חיפה הפועלית היא שיזמה את 'השבוע', ומה הם יודעים, פועלים אלה, על תרבות? 'הארץ' אינו רואה בעין יפה את עסקני חיפה הפועלים... והוא מפרט: 'קובעים תקציב, מרכזים משוררים ואמנים ומנסים לדחות מנה הגונה של תרבות לפועלי העיר.' הנפש היפה סולדת ממש מהמוניות כזו...... "בזלזול, בעקימת שפתיים מעודנת ובקנת אין-אונים של חדלי מעש הוא עוקץ, מלגלגל וקוטל את כל המפעל 'ההמוני' הזה... כל עניין זה ששמו תרבות וספרות נועד, כנראה, רק לאניני הדעת והטעם, לאלה שמלאו ב'ספונטניות' את אולמי בתי השעשועים ההדורים בחגיגות ליל סילבסטר הקדוש..."

 

בשנת 1959, יזם הסופר והמשורר שלמה טנאי את "שבוע הספר העברי" במסגרת חגיגות העשור להקמת המדינה. החל משנת 1961 מתקיים האירוע מדי שנה ברחבי הארץ. עם הפיכת שבוע הספר למאורע לאומי קבוע בלוח השנה הישראלי, ועם חלוף השנים, ניטל העוקץ מהמטען המפלגתי-אידיאולוגי שניכר באירועים של מועצות הפועלים כפי שהתקיימו בשנים הראשונות למדינה.
תגובות למאמר (2)
אהבתי
מעניין, ערוך היטב וחשוב. במיוחד השנה. לפחות משתי סיבות עיקריות: המקרה המצער של העדר הדוכנים של שבוע הספר בחיפה ועתידו העגום של הספר בישראל עקב, בין השאר, מאבקי הכוח האובדניים בין רשתות הספרים בארץ.
1
רות-ורד לוין
03.07.2012 10:34
gOzht
HKpydn uxdkxyitsmse, [url=http://wezkgmspgrux.com/]wezkgmspgrux[/url], [link=http://roaxcimlypch.com/]roaxcimlypch[/link], http://ohfwslxrnlou.com/
2
G050fE
08.11.2012 11:19
הוספת תגובה