מה בספרייה > בלוג הספרייה > "ספר שעות" – שכיית חמדה בספרייה הלאומית
10
9.2012
"ספר שעות" – שכיית חמדה בספרייה הלאומית
נערך על ידי: Ioram Melcer
10.09.2012 10:41

חברות מסורתיות ודתיות מנהלות את חייהן סביב הפולחן. בנצרות, ביהדות ובאסלאם, מעגלי הפולחן נשלטים על-ידי תפילות קבועות המסמנות את קצב היום מבוקר ועד ערב. לפני המצאת השעון, תפילות הקבע חילקו את היום ליחידות זמן פחות או יותר קבועות. בנצרות אף השתרש המנהג לציין את השעות על פי השמות התפילות הנאמרות בהן.

אם כך, אין זה פלא שבימי הביניים התגבש ספר תפילות אישי שהכיל את התפילות שיש לומר בשעות הקבועות. הספר זכה לכינוי "ספר השעות". ספרים כאלו החלו להופיע במאה ה-13, וכללו בעיקר תפילות שעל המאמינים לומר לכבודה של הבתולה מריה. עם התבססות מעמד העשירים ועליית כוחם הכלכלי, נוצר ביקוש ל"ספרי שעות" הן לשימוש בני המשפחה והן למאמינים בודדים. התפתחותם של "ספרי השעות" התאפיינה בפורמט קטן והולך ובהפיכתם לחפצי-ערך אמנותיים. בספרים שולבו ציורים צבעוניים והטקסט הוקף בעיטורים. התוצאה שיקפה יכולת אמנותית-טכנית והספרים היו לא פעם לשכיות חמדה.


כל עותק של "ספר שעות" הוא יחיד במינו. "ספרי שעות" נוצרו בסדנאות של אמנים ובמגוון סגנונות ורמות של איור ועיטור. על פי רוב, האמנים שיצרו "ספרי שעות" הסתפקו בעיטור האותיות התחיליות, כדי שהספרים יהיו בהישג ידו של קהל רחב יחסית. כאשר הספר נעשה לפי הזמנה של אדם עשיר, יכלו האמנים לשלב בו איורים רבים מעבר לעיטור הטקסט ואפילו להקדיש עמודים שלמים לציורים מיניאטוריים מורכבים.


תעשיית "ספרי השעות" פרחה בשלהי ימי הביניים. לרוב, הם נכתבו בלטינית, אם כי קיימים לא מעט "ספרי שעות" בשפות המדוברות. מבחינת התכנים, כללו הספרים את התפילות ומזמורי תהילים העיקריים שהיה מקובל לומר. "ספרי השעות" היו גרסה מקוצרת של ספרי התפילה השלמים ששימשו במנזרים. הם אפשרו למאמינים להוסיף לחייהם גוון מסוים של חיי פרישות לפחות מבחינה טקסית, שכן המאמין היה יכול להתנאות בכך שיש לו ספר תפילה משלו ולהרגיש שהוא מעט כמו במנזר, אוחז בידיו את ספר התפילה האישי שלו ומתכנס איתו להתוועדות דתית.


למעשה, "ספרי השעות" היו ערכות אישיות ושימושיות שליוו את החיים הדתיים של המאמין, בעלי הספר. הספרים כללו לוח שנה של חגי הכנסייה, ולא פעם גם פירוט של חגים מקומיים, מובאות ממעשי השליחים, תפילות לבתולה, מזמורי תהלים, תפילות למתים, קטעים מן המיסה, הרהורים על הצליבה ועוד.

רבים מ"ספרי השעות" הוכנו עבור נשים. לעתים הם ניתנו כמתנות חתונה מהחתן ומשפחתו לכלה, ומסמכים המצויים בידינו מורים על כך שהם גם הועברו בירושה. עם התרחבות הדרישה ל"ספרי שעות" רבו הספרים הזולים יותר, שהגיעו אפילו לידיהם של עניים. הספרים המפוארים ביותר, לעומת זאת, נוצרו "לפי מידה". לא פעם ספרים כאלו הכילו איורים ספציפיים הקשורים למזמין הספר ולמשפחתו, כגון סמל המשפחה, איור של אחוזתה, תמונות מחיי האצילים וחצרם וכן התייחסויות גרפיות לקדושים שהמשפחה קשורה אליהם במיוחד.


החגים המקומיים המוזכרים ב"ספר שעות", שמות הקדושים הספציפיים המובאים בו וסמל המשפחה אם הוא מופיע בספר, משמשים אותנו היום כדי לזהות את מזמין הספר ואת האומן שיצר אותו.  האיורים משלבים תמונות מן החיים היומיומיים יחד עם סמלים נוצריים שהיו מקובלים בימי הביניים. הספרים היקרים ביותר הכילו לעתים גם איור של האציל  שהזמין אותם או של אשתו. ספרים יקרים היו עשויים להכיל גם סדרות של תמונות על חיי ישוע או חיי מרים הבתולה. "ספרי שעות" מסוימים, מן היקרים, מעידים בפנינו היום על החלפת בעלים במהלך קורותיהם. בספרים שהחליפו בעלים, שמות היו מוחלפים ולעתים גם האיורים בעלי הגוון האישי היו נמחקים או עוברים שינויים כדי לשקף את הבעלים החדשים.


ירידת קרנם של "ספרי השעות" נגרמה עם הופעת הדפוס. באורח בלתי-נמנע, השתלטו בתי הדפוס על עיקרו של שוק הספרים ובכלל זה את ענף יצור "ספרי השעות" להמונים. במשך תקופה מסוימת במאה ה-16 המשיכו לפעול בתי מלאכה של אומנים  מומחים שעוד ייצרו "ספרי שעות" למלכים ולרוזנים, אך לפני תום המאה ה-16 היה ברור שימיהם של אותם ספרי תפילה ופולחן נוצריים הגיעו לסיומם.


באוספי הספרייה הלאומית מצוי "ספר שעות" נהדר, שנוצר בעיר ברוז' (בלגיה של ימינו) במחצית השנייה של המאה ה-15. הספר, המעוטר בעלי זהב ובצבעים יקרים, הוזמן ככל הנראה על ידי אדם עשיר. בספר יש התייחסויות למלכים, לבישופים, לקדושים ולמרטירים אנגלים, מה שמרמז על כך שהמזמין היה אנגלי. הספר נוצר בבית המלאכה של האומן שנודע בכינוי Master of Otto van Moerdrecht, אחד מבתי המלאכה המפורסמים ביותר בברוז' במחצית השנייה של המאה ה-15. "ספר השעות" השמור בספרייה הלאומית מתאפיין בעיטורי פרחוניים מורכבים. בית המלאכה הזה נודע במיוחד בסגנון העיטור הפרחוני, ובעקבותיו הפך הסגנון לפופולארי בהולנד ובפלנדריה של אותם ימים.


בספרייה הלאומית מתנהל פרויקט קטלוג של כתבי יד בלטיני ובשפות מערב-אירופיות. הפרויקט עתיד להימשך כשלוש שנים. באוספי הספרייה יש כ-260 כתב יד לטיניים ואירופיים עד המאה ה-16 ומאות אחדות של כתבי יד מתקופות מאוחרות יותר. בתום הקטלוג יהיו כל הפריטים הללו נגישים לציבור החוקרים והמתעניינים. "ספר השעות" המפואר הוא אחת הדוגמאות הנהדרות מתוך אוסף כתבי היד הלטיניים של הספרייה הלאומית.

תגובות למאמר (0)
הוספת תגובה