מה בספרייה > בלוג הספרייה > כמה שווה ספר?
12
6.2012
כמה שווה ספר?
נערך על ידי: Ioram Melcer
קטגוריות: עולם הספר בישראל
12.06.2012 07:07
דומה שאינך יכול להיכנס לחנות ספרים בישראל, בלי להיתקל בשפע המבצעים, ההנחות ועסקות-החבילה. קשה, אפילו בלתי-אפשרי, להבין כמה עולה ספר עברי בימינו. קשת המחירים גדולה מאוד, ומותירה רבים מאיתנו נבוכים.

אם "ארבע במאה" מסתכם ב-25 ₪ לספר, הרי שבקצה השני של סולם המחירים מצויים ספרים שלא זכו שידחפו אותם במבצע. מחירם של אלה הוא 89, 94 ו-98 ₪. אין היקרים שונים באופן עקרוני מהזולים. מבט כללי מראה שאפשר למצוא ספרים טובים במבצעים, אבל אפשר למצוא גם ספרים לא פחות טובים שאינם במבצעים.  

למבצעי ההוזלות למיניהם יתרונות וחסרונות. מצד היתרונות ברור שהמבצעים גורמים לכך שיותר ספרים חדשים נכנסים לבתיהם של הישראלים. לא פעם, אדם בא לקנות ספר או שניים והנה הוא יוצא כשבידו ארבעה ספרים חדשים. אפשר להניח שגם אם הוא אינו קורא את ארבעתם, חלקם ימצא את דרכו לסביבתו של הקונה, כמים המחלחלים באדמה. מצד השלילה, מכירה במבצעים פוגעת בהכנסות הסופרים, ולאחרונה קמה על כך צעקה מצד הסופרים; יש הטוענים שהמבצעים מפחיתים מערכו של הספר לא רק במובן הכלכלי, ומדגישים את היותו סחורה חסרת-זהות בשוק המסחרי. טענה נוספת היא שההחלטה לכלול ספר במבצע היא למעשה החלטה הקובעת אילו ספרים יקנה ויקרא חלק גדול מהציבור, דבר הפוגע בחירות צריכתם של תכנים בתרבות. המחלוקת רוחשת, וכיכר השוק הומה גם בקולות הוויכוח, שטרם הגיע לסיומו.
 
כשמדובר בתרבות, בספרים, ערך אינו מחיר, ערך אינו שווי כספי. פריטי תרבות דומים יותר לבני-אדם. הם שונים זה מזה, הם מוצאים חן בעיני אדם מסוים ואינם מוצאים חן בעיני אדם אחר. ערכם סובייקטיבי בתכלית, וגם רחוק מלהיות יציב או קבוע. אפשר להעריך ספר רק לאחר זמן, לאחר שנים אחדות או אפילו דור או שניים. וכמו אדם, ספר קיים כל עוד הוא נוכח בזיכרון. אותם ספרים שאכן נותרים בזיכרונם של רבים מאיתנו, אותם ספרים החיים בנו גם אם איננו רואים אותם כל העת, גם אם הם אינם מוצגים לנגד עינינו ומקודמים בידי גרונות תפוחי-ורידים המשתדלים למכור סחורה זמינה, אלו הספרים שערכם ממשי, נשמר ואפילו עולה עם הזמן.
 
לשם כך איננו זקוקים רק לספרים חדשים שנמכרים במחירים שקשה להסבירם במונחים של תרבות ותועלת הציבור. לשם כך, לצורך טיפוח הספר בחיינו ובתרבותנו, אנו זקוקים לזיכרון חי ופעיל, הרחק משאון השוק, זיכרון לאומי, של כלל תרבותנו לאורך השנים והדורות. שבוע הספר הוא עת נכונה לזכור שזהו תפקידה של הספרייה הלאומית, המקום השומר על ערכיה של התרבות, בכל מובן.
תגובות למאמר (2)
מצויין אבל
מעניין לקראו ויהיה נחמד להשאר מעודכנת, כך שבבקשה הוסיפו דרך להרשם ולקבל עדכונים למייל , עם פרסום פוסט חדש. ת תודה .
1
קוראת
13.06.2012 09:29
עדכונים על פוסטים חדשים
תודה על הערתך. אכן, בקרוב נאפשר הרשמה לטובת עדכונים כאשר מתפרסמים תכנים חדשים.
2
שי
13.06.2012 09:38
הוספת תגובה