מה בספרייה > בלוג הספרייה > ס. יזהר - סופר גדול, צבר, לוחם ואיש רוח
12
7.2012
ס. יזהר - סופר גדול, צבר, לוחם ואיש רוח
נערך על ידי: Ioram Melcer
12.07.2012 05:51

המפגש עם טקסט של ס. יזהר מהמם תמיד. לעתים בעצמה ובחספוס, פעמים אחרות ברכות מפתה, חמקמקה. כתיבתו של ס. יזהר, מגדולי היוצרים בשפה העברית בעת החדשה, נוגעת בקורא כמו חומר מוחשי, עוטפת אותו וממיסה את הגבולות בינו ובין המסופר, בינו ובין לשון הסיפור. גדולתו של ס. יזהר היא בנהר התיאורי הגדול שהוא יוצר והמאחד בתוכו זרמי-משנה הנכרכים זה בזה: לשון עברית גבוהה ושפת דיבור יומיומית לצד שפע של חידושי לשון המפיקים את המיטב ממנגנוניה העתיקים של השפה העברית; תיאורים של נופיה של ארץ-ישראל שמצד אחד יש בהם דיוק ופירוט דקדקניים, מוחלטים, ומצד אחר נוצרת מתוכם, מתוך שפע התיאור, איזו מהות ציורית, כמעט פלסטית, הניצבת כעולם בפני עצמו, כולו פרי מעשהו של האמן הגדול האוחז בעט; ולא פחות מכך, מצליח ס. יזהר ליצור זרם תודעה השוטף את הקורא וסוחף אותו במלים, בצרופים, במשפטים, בפסקאות, בנשימה ארוכה וגם מקוטעת, בנהמת-לב שהיא אנחה קיומית, בהתפעמות מרוממת-נפש, בשצף חיוני מאין כמוהו של נפש האדם ורוחו של המין האנושי. כל אלו ביחד יוצרים את הטקסט של ס. יזהר, את שפתו האמנותית הייחודית, מולכים על-ידי עצמת סיפור נדירה המצליחה לפרוץ הרבה מעבר לסיפור הקווי ולהעמיד עבורנו בדי-קנבס סיפוריים ותיאוריים גדולים של ציור שיש בו טעם וריח וצליל וצבע וכולו חודר אליך, הקורא, ומותיר אותך שבוי בעבותות של קסם, התפעמות ופליאה.


ס. יזהר. מורה, מחנך, משורר, סופר, בעל דעה, איש ציבור, קצין מודיעין שדה, לוחם במלחמת העצמאות, צבר, איש הארץ, אדם ישראלי שהיה חלק מנופה של הארץ, אמן עילאי, יוצר מחונן בשפה העברית, הלש בה ומחדש בה ומעשיר אותה, קול צלול מול הזמן ותופעות הזמן ששחקו את ארצו, את מולדתו, את בני-עמו ואולי אף משהו מעמוד השדרה שלו. ב-1959 והוא בסך-הכל בן 43 הוכתר ס. יזהר בפרס ישראל על ספרו המונומנטלי, פורץ הדרך, מערער המוסכמות, "ימי צקלג". יותר מאלף עמודים שאינם מרפים ממך, שסוחפים את הבאים בשעריהם ונושאים אותם לעולם של מציאות בלתי-מתפשרת, שכולה עשויה דמיון, חלום, הזיה והרהור, לא פחות מאשר מרכיבים אותה מזג-האוויר, החול, הסלעים, האבנים, הצמחים ובעלי-החיים בסביבתם של הגיבורים החיים, הנהרגים והמתים. ספר על קרבות מלחמת השחרור, על הלוחמים, על הפחד והחלומות, על האהבה והתכניות, על הנחישות ועל מורך הלב, על הרעות ועל הבדידות, על תשוקות שאפילו המלחמה אינה כובשת, על כיבוש שלאחר מכן יש לחיות עם מחירו, עם תוצאותיו. "ימי צקלג" נותר במקום ייחודי וגבוה מאוד בתולדות הספרות העברית, הישראלית. מסוף שנות החמישים ועד ראשית שנות התשעים נתקיימה תקופת השתיקה של ס. יזהר. ובשנות התשעים, כמעט בהגיעו כבר לגבורות, שב הסופר הגדול לפרסם קבצי סיפורים, רומנים קצרים, וכבש לעצמו דורות חדשים של קוראים ומעריצים.

 

ס. יזהר נפטר ב-2006, כמעט בן 90. כעת, עם סיום קליטת ארכיונו והנגשתו לציבור הרחב, מציינת הספרייה הלאומית בירושלים את המאורע בערב חגיגי לכבוד ס. יזהר ויצירתו. לאוהביו ומוקיריו תהיה זאת הזדמנות לראות אותו קורא מיצירתו, מתוך סרטה של ענת אבן. עוד יוכלו הבאים לצפות בקטעים מומחזים על פי יצירותיו "מול הים" ו"גילוי אליהו", ספרו האחרון, המסעיר. בערב יוצגו פריטים מתוך ארכיון ס. יזהר בספרייה הלאומית. הזדמנות לכל אוהבי עולמו של הסופר המופלא הזה, וגם לכל מי שטרם התוודע די הצורך ליצירתו.

תגובות למאמר (0)
הוספת תגובה