על אודות הצלם

 כיצד היה בנו של תעשיין יהודי צ'כי לצלם שתיעד את ארץ-ישראל

רודי ומרים ויסנשטין בפתח הצלמניה1979​רודי (רודולף) ויסנשטין נולד בצ'כוסלובקיה בשנת 1910. לאביו הייתה מעבדת צילום כעיסוק לשעות הפנאי. כשהבן היה בן שמונה, אביו הדביק אותו בתחביב, אז נתן לו במתנה את מצלמתו הראשונה. שפת אמו של רודי הייתה גרמנית, וביתו היה חדור תרבות אירופית ובד-בבד היה גם בית ציוני. בשנת 1928 הוא התקבל לבית הספר הגבוה לגרפיקה בווינה, שם למד במשך שלוש שנים גרפיקה וצילום, וכן לימודים הומניסטיים. בשנת 1931 החל רודי את קריירת הצילום שלו כצלם עיתונות בביטאון משרד החוץ הצ'כי בפראג, ובמרכז האירופי לצילום שפעל בעיר. שם הכיר את ערכו של תיעוד ארכיון של תשלילים ואת החשיבות של שימורו, תחומים שהוא למד גם במהלך לימודיו בווינה.
 
לנוכח גילויי אנטישמיות שבהם נתקל כבר במהלך לימודיו בבית הספר התיכון גברה ברודי ההכרה הציונית שניטעה בו מילדות. למורת רוחם של הוריו, אשר הועידו לו השתלמות בשווייץ בעסקי המלונאות, בראשית שנת 1935 עלה רודי ויסנשטין לארץ-ישראל. מיד עם הגיעו ארצה, החל ויסנשטין לפעול כצלם עצמאי. בתל אביב הוא פגש את מרים, שהייתה לאשתו, ופעלה איתו כשותפה  לא רק בבניית המשפחה אלא גם בפיתוח העסק.

רודי ויסנשטין צילם ברחבי הארץ בשירותם של המוסדות הלאומיים ומפעליהם הכלכליים השונים, ובכך נרתם למאמצי התעמולה הציוניים מעבר לים אשר הסתמכו במידה רבה על תיעוד מצולם של פיתוח הבית הלאומי היהודי. את חיי היום-יום בתל-אביב ואת התפתחותה המואצת בשנים אלה תיעד במצלמתו באופן כמעט יום-יומי.

רודי ומרים ויסנשטין בפתח הצלמניה 1979בשנת 1940 פתח רודי ויסנשטין את צלמניית "פרי-אור" בתחילת רחוב אלנבי, לא רחוק מכיכר מוגרבי. לצורך הקמת העסק הוא חבר לשני שותפים. עם חלוף השנים הוא נפרד מהשותפים והיה לבעלים היחיד של הצלמניה. בארבעים השנים שבהן פעל רודי בצלמניה הקפידו הוא ומרים על בנייה מתמדת של ארכיון מלא מתצלומיו, המלווה בתיעוד שוטף ביומן עבודה מסודר. במשך השנים החל מרכז הכובד של פעילות הצלמניה, אשר נותרה כל השנים במקומה הראשון ברחוב אלנבי, לעבור מעבודות צילום חדשות אל טיפוח הארכיון ומכירת עבודות היסטוריות מתוכו. לאחר פטירתו של רודי בשנת 1992 המשיכה מרים בטיפוח הארכיון כעשרים שנה נוספות. לאחר פטירתה בשנת 2011, תפס נכדם בן פטר את מושכות הצלמניה, עסק שדומים לו פסו מזמן מן העולם. גם כיום ניצבת הצלמניה כדוגמא לשימור חי של מורשת משפחתית ולאומית כאחד.

 

אתר הצלמניה:  http://www.pri-or.com