על האוסף

​אוסף זאב אלכסנדרוביץ' מונה כ-16,000 צילומים שצולמו ברובם הגדול במחצית הראשונה של שנות ה-30 של המאה ה-20 על תשלילי שחור-לבן בגודל 35 מ"מ. כמה מאות צילומים משנות ה-20 של המאה ה-20 צולמו על תשלילי שחור-לבן בודדים בגודל 6X6 ס"מ.
 
​מקום מרכזי באוסף תופסים צילומיו של אלכסנדרוביץ' מארץ ישראל. אלכסנדרוביץ', שהיה ציוני נלהב, ערך בארץ שלושה ביקורים ארוכים (דצמבר 1932-ינואר 1933, אפריל-מאי 1934 ופברואר-אפריל 1935) לפני שהחליט להשתקע בה. מביקורים אלה נותרו אלפי צילומים. אלכסנדרוביץ' תיעד את החיים בערים (חיפה וקריית חיים, יפו, ירושלים, טבריה, צפת ותל אביב) וביישובים החקלאיים (בית אלפא, בית זרע, בני ברק, גן שמואל, דגניה ב', חדרה, כרכור, עין חרוד, קבוצת שילר, רעננה, תל יוסף), כמו גם את חבלי הארץ השונים (הגליל, מדבר יהודה וים המלח, עמק יזרעאל, עמק הירדן, צפון הנגב והשרון).

צילום בארץ ישראל – מקומות ואנשים

בארץ ישראל הרבה אלכסנדרוביץ' לצלם דיוקנאות של דמויות מזדמנות מכל שדרות החברה. מצילומיו נשקף הנוף האנושי המגוון של הארץ באותן שנים: יהודים, ערבים ותושבים זרים, עירונים ובני ההתיישבות העובדת, בדואים ופלאחים, סוחרים, אנשי רוח ופועלי כפיים, בני היישוב הישן ועולים שזה מקרוב באו. אלה היו שנים של תנופת פיתוח כלכלית, פריחה תרבותית ועלייה גוברת, ומגמה זו ניכרת גם בצילומים, ובייחוד באלה שצולמו ברחובות הערים החדשות. עם זאת, לא נפקד מהצילומים גם מקומו של הנוף הבתולי שהארץ נתברכה בו. בין האתרים המרכזיים שאותם צילם אלכסנדרוביץ' ניתן למנות את הערים העתיקות של ירושלים, יפו, חיפה וטבריה, המרכזים העירוניים החדשים והמתפתחים של תל אביב וחיפה, נמלי יפו וחיפה, שפך הירקון ואתר שבע טחנות, תחנת הכוח בנהריים ופרדסי השרון והשפלה. כן תיעד אלכסנדרוביץ' את מצעד האורות של חנוכה תרצ"ג בתל אביב, חנוכת חמי טבריה בדצמבר 1932, טקס זבח הפסח של השומרונים באפריל 1934, הקמת ביתני יריד המזרח בתל אביב בשנת 1934, דיוני משפט רצח ארלוזורוב בשנת 1934 והצגות שונות שהוצגו בתיאטרון הבימה בשנים 1934 ו-1935.
 

צילום קהילות ומנהיגים ציוניים

נושאים יהודיים וציוניים עולים גם מהצילומים שצילם אלכסנדרוביץ' מחוץ לארץ ישראל, בעיקר בעיר הולדתו קרקוב. מקרקוב נשמרו צילומים של יהודים מכל שכבות החברה, מסורתיים ומשכילים כאחד, של בתי הכנסת העתיקים של העיר ושל אירועים מיוחדים של הקהילה היהודית (חתונת בת הרבי מבאבוב באדר תרצ"א, העלייה לקבר הרמ"א ביום השנה לפטירתו בל"ג בעומר תרצ"א). בשנת 1931 תיעד את הקונגרס הציוני הי"ז שהתקיים בבזל, כולל צילומים רבים מאחורי הקלעים של הדיונים. במסגרת זו ובמסגרות אחרות צילם אלכסנדרוביץ' דיוקנאות של אישים מרכזיים בתנועה הציונית של אותם ימים כגון אב"א אחימאיר, חיים ארלוזורוב, חיים נחמן ביאליק, יצחק בן צבי, אורי צבי גרינברג, זאב ז'בוטינסקי, נחום סוקולוב ואחרים.
 

מסעות צילום ברחבי העולם

במחצית השנייה של שנת 1934 יצא אלכסנדרוביץ' למסע בן כמה חודשים מסביב לעולם עם ידידו, האדריכל יצחק רפופורט. ממסע זה נשמרו אלפי צילומים. אלכסנדרוביץ' הגיע לניו יורק בספינה מאירופה וחצה את צפונה של יבשת אמריקה בנסיעה מערבה. בארצות הברית ביקר ביריד העולמי בשיקגו, במפלי ניאגרה, בגרנד קניון ובפארק ילוסטון, במדבריות אריזונה ונוואדה, בלוס אנג'לס ובסן פרנסיסקו; משם הפליג ליפן דרך הוואי. יפן עשתה רושם עצום על אלכסנדרוביץ' והוא הרבה לצלם בה, בעיקר בעריה ההיסטוריות החשובות ובראשן קיוטו. כן צילם אלכסנדרוביץ' ביוקוהמה, בטוקיו, בנָארָה, בנִיקוֹ ובאוסקה. בצילומים אלה התמקד בנוף האנושי המגוון במקומות שבהם ביקר, על חיי היומיום והמנהגים המקומיים של תושבי הערים והסביבה הכפרית. מיפן הפליג אלכסנדרוביץ' מערבה ועבר בהונג קונג, בפנאנג (מלזיה), בסרי לנקה, בעדן ובפורט סעיד, ומשם המשיך ברכבת לארץ ישראל. מהפלגה זו נשמרו צילומים המתעדים את הווי המסע בספינה ואת ערי הנמל שבהן עצר בדרכו. בין הערים הנוספות שבהן צילם אלכסנדרוביץ' בהזדמנויות אחרות ניתן למנות את אלכסנדריה, בעל-בכּ, ברוז', וינה, ונציה, ורשה, לובלין, מריינבאד, קהיר, פריס, רודוס ורומא.
 

אוסף אלכסנדרוביץ' – ראשון לדיגיטציה ולהנגשה

אוסף זאב אלכסנדרוביץ' הוא אוסף הצילומים הראשון שעבר דיגיטציה בספרייה הלאומית והראשון שהונגש לקהל הרחב דרך אתר הספרייה באינטרנט. תהליך הדיגיטציה כלל סריקת כל התשלילים שנמצאו בעזבונו של הצלם. אלכסנדרוביץ' לא הותיר אחריו רישומים הנוגעים לאתרים ולתאריכים שבהם צולמו הצילומים, ומשום כך מבוססים הזיהויים המופיעים באתר על עבודת מחקר משלימה של סיני אלכסנדרוביץ', בנו של הצלם, ושל נכדו, אור אלכסנדרוביץ'. סיוע רב בזיהוי הצילומים העניקו ברכה בנתור, אהרן הורוביץ, עליזה הלברג, צבי הר שפר, שולה וידריך, אבשי חטין, וליד כרכבי, יהודה לבנוני, יהושע לוקס, צבי מדניק, מרים מילר, חן מלינג, יאיר ספרן, שי פרקש, גבריאל צפרוני, פול קוטרל, ירמיהו רימון, אמירה שטרן ואבי ששון.
 
תודה מיוחדת שלוחה לסיני ואור אלכסנדרוביץ', שתרמו רבות גם לכינונו של עמוד בית זה.