הספרייה הדיגיטלית > מורשת ברשת > זכרונות קהילת פרנקפורט

זכרונות קהילת פרנקפורט

 "ספר הזכרונות" של קהילת פרנקפורט ע"נ מיין. ms. Heb 1092

מפעל הדיגיטציה ע"ש משפחת דוד ופלה שאפל

 

ה"ממורבוך" (ספר אזכרה) הוא אחת היצירות ההיסטוריות האופייניות ליהדות גרמניה. בו תועדו פטירותיהם של חשובי הקהל. האזכורים הם בדרך כלל בצורה של תפלת "יזכור אלוקים את נשמת..." כאשר יש בהמשך מידע ביוגרפי, בחלקו הגדול תיאור מידותיו הטובות של הנפטר.
 
הממורבוך של פרנקפורט ("ספר הזכרונות לבית הכנסת החדש פה ק"ק פפד"מ") הוא דוגמא מרשימה ביותר של ספרות זאת. הוא כולל רשימות נפטרים בין השנים שפ"ט – תרס"ז (1628 – 1907).  כתב יד על קלף.  537 דף. 36.4 x 26 ס"מ.  כריכת עור מראשית המאה ה-20 עם אבזם מתכת.
 
הממורבוך פותח בדברי מבוא מחורזים משנת תע"ב,  המספרים על השרפה שפרצה ביום כ"ח בטבת תע"א וכילתה בין השאר את בית הכנסת על כל אשר בו,  ובכלל זה את ספר הזכרונות הישן.  מסופר בו גם  על יוזמתו של ר' אליעזר לייזר אופנהיים להכנת ממורבוך חדש והעתקת רשימות הנפטרים מפנקס הקברנים משנת שפ"ט עד תע"א [דפים 5א – 57א]. הרישום החדש (מדף 57א) פותח  ברישום פטירתה של פרומט בת הפרנס משה לימבורג, אשת אליעזר לייזר אופנהיים, יוזם הפנקס החדש, ביום יט בכסלו תע"ב.
 
בפנקס הקברנים נרשמו בקיצור נמרץ כל הנפטרים שנקברו בפרנקפורט.  בממורבוך נרשמו רק נפטרים מבעלי הבתים שבעיר ואנשי המעמד, ויורשיהם היו חייבים לשלם בעד הרישום.  תינוקות (פחות משנה), זרים, עניים וכו' לא נרשמו בו בדרך כלל.
 
הרישום האחרון כרונולוגית הוא משנת תרס"ז (דף 536ב), אולם הספר נחתם (537ב) ברישום מותו, על גבי דף שלם, של הברון ווילהלם פון רוטשילד, בנו של קלמן פרייהער פון רוטשילד, ביום ה' בשבט תרס"א.
 
הממורבוך של פרנקפורט הוא ספר מונומנטלי, שבו ביקשו שועי קהילה זו, מן החשובות ביותר של יהדות אשכנז, להציב יד ליקיריהם.  זהו מקור היסטורי חשוב ביותר.  יש בו מידע ביוגרפי עשיר וכן נזכרים בו, בדרך אגב, אירועים שונים בחיי הקהילה.

 

 

 מאמר: "ספר האזכרה לקהילת פרנקפורט" מאת בצלאל ס. רות.

 

תזה: "ספר הזכרונות של קהילת פרנקפורט ע"נ מיין", מאת צביה קורן-לב. (גרמנית). העבודה כוללת שמות כל האישים המוזכרים בפנקס.