רמדאן

לחץ להגדלה
צום הרמדאן הוא אחת המצוות העיקריות באסלאם. הצום הוא אחד מ"חמשת עמודי האסלאם", והמאמינים מצווים לצום בכל ימות החודש מזריחת השמש ועד שקיעתה. במהלך חודש הרמדאן מקובל לקרוא בציבור את כל הקוראן, בדרך-כלל באמצעות קריאה של 1/30 מהקוראן מדי יום, כך שהקריאה כולה מושלמת בחודש.
 
המצווה לצום מוזכרת במקומות רבים בקוראן. למשל, בפסוקים הבאים:

"شَہۡرُ رَمَضَانَ ٱلَّذِىٓ أُنزِلَ فِيهِ ٱلۡقُرۡءَانُ هُدً۬ى لِّلنَّاسِ وَبَيِّنَـٰتٍ۬ مِّنَ ٱلۡهُدَىٰ وَٱلۡفُرۡقَانِ فَمَن شَہِدَ مِنكُمُ ٱلشَّہۡرَ فَلۡيَصُمۡهُ وَمَن ڪَانَ مَرِيضًا أَوۡ عَلَىٰ سَفَرٍ۬ فَعِدَّةٌ۬ مِّنۡ أَيَّامٍ أُخَرَ يُرِيدُ ٱللَّهُ بِڪُمُ ٱلۡيُسۡرَ وَلَا يُرِيدُ بِڪُمُ ٱلۡعُسۡرَ وَلِتُڪۡمِلُواْ ٱلۡعِدَّةَ وَلِتُڪَبِّرُواْ ٱللَّهَ عَلَىٰ مَا هَدَٮٰكُمۡ وَلَعَلَّڪُمۡ تَشۡكُرُونَ" (سورة البقرة: 185)
 
"חודש רמצ'אן הוא אשר הורד בו הקֻראן ממרומים למען יביא לאנשים הדרכה ואותות נהירים המעידים על דרך הישר ועל הישועה. על כל אחד מכם הנוכח בביתו בחודש זה לצום בו, ועל החולה או הנוסע בדרך לצום מספר ימים אחרים. אלוהים חפץ להקל עליכם ואינו חפץ להקשות עליכם, למען תוכלו להשלים את המספר ולמען תפארו את אלוהים על כי הנחה אתכם, ולמען תכירו טובה" (קוראן, סורה 2, פסוק 185, בתרגום אורי רובין).
 
צום הרמדאן הוא תקופה שבה המאמין מביט אל נפשו פנימה. זהו חודש של התנקות רוחנית, העמקה דתית והתחזקות באמונה. ברמדאן נהוג להגדיל את המענקים לצדקה (הצדקה גם היא אחד מ"חמשת עמודי האסלאם"), שכן על פי האמונה המוסלמית צדקה שניתנת ברמדאן מזכה את הנותן ביותר מאשר בשאר חודשי השנה. זהו גם חודש המוקדש למשפחה ולחברה, ורבים פותחים את בתיהם לארוחות הליליות, מקבלים אורחים ומתארחים בבתי קרובים, שכנים וחברים.
 
לקראת סוף רמדאן, חוגגים את "ליל הגורל", או בתרגום אחר, "ליל הכוח" (לַילַת אַל-קַדְר). על פי הקוראן זה הלילה שבו אירעה ההתגלות הראשונה למוחמד. במסורת המוסלמית, בלילת אל-קדר האל מחליט על גורלם של כל בני האדם. על כן, יש מנהג דתי להוסיף תפילות בעשרת הימים האחרונים של החודש, ובפרט להתפלל רבות ככל האפשר בליל הגורל עצמו. מי שיש לו אפשרות אף שוהה במסגד יום ולילה במשך כל אותם עשרה ימים ועוסק בתפילה ובקריאה בקראן, מנהג המכונה "איתיקאף". לגבי התאריך של ליל הגורל, יש מסורות שהוא חל ב-27 בחודש, ויש מסורות שהלילה חל ב-21, ב-23, ב-25, ב-27 או ב-29, כלומר ליל הגורל יכול לחול בכל אחד מן הימים האי-זוגיים בעשרת הימים האחרונים של חודש רמדאן.
 
"לילת אל-קדר" מוזכר ב"סורת אל-קדר":
 
" إِنَّآ أَنزَلۡنَـٰهُ فِى لَيۡلَةِ ٱلۡقَدۡرِ (١) وَمَآ أَدۡرَٮٰكَ مَا لَيۡلَةُ ٱلۡقَدۡرِ (٢) لَيۡلَةُ ٱلۡقَدۡرِ خَيۡرٌ۬ مِّنۡ أَلۡفِ شَہۡرٍ۬ (٣) تَنَزَّلُ ٱلۡمَلَـٰٓٮِٕكَةُ وَٱلرُّوحُ فِيہَا بِإِذۡنِ رَبِّہِم مِّن كُلِّ أَمۡرٍ۬ (٤) سَلَـٰمٌ هِىَ حَتَّىٰ مَطۡلَعِ ٱلۡفَجۡرِ (٥)" (سورة القدر)
 
"בשם אללה הרחמן והרחום, הורדנוהו ממרומים עם בוא ליל אלקדר (1) מה תדע על ליל אלקדר? (2) ליל אלקדר טוב מאלף חודשים :(3) המלאכים והרוח מורידים בו ממרומים כל דבר שנגזר ברשות ריבונם. (4) ישרור השלום בו עד עלות השחר. (5) (קֻראן, סורה 97, פסוקים 1-5, בתרגום אורי רובין).
 
השנה, ליל הגורל, "לילת אל קדר", חל ב-13, ב-14 או ב-15 באוגוסט, לפי המקום על פני כדור הארץ, שכן כמו כל המועדים באסלאם, הוא תלוי בתצפית מעשית בירח. 

אוסף האסלאם והמזרח התיכון בספרייה הלאומית

אוסף האסלאם והמזרח התיכון הוא אחד מאוספי הליבה של הספרייה הלאומית מאז ראשית המאה ה-20. האוסף, הזוכה להכרה בינלאומית, מכיל מקורות מידע ראשוניים ומשניים העוסקים בנושא דת האסלאם מראשיתה ועד ימינו, היסטוריה וחקר תרבויות מוסלמיות, ושפות וספרות מוסלמיות, בעיקר ערבית, פרסית, תורכית ואורדו. האוסף מכיל מאות אלפי ספרים, מגוון רחב של עיתונים מראשית המאה ה-20 וכ-200 כתבי עת ועיתונים בשפה הערבית היוצאים לאור בימינו. בנוסף, קיים אוסף עשיר של כ-2400 כתבי יד בערבית בפרסית ובתורכית. התמונות המובאות כאן צולמו מתוך ספרי קוראן המצויים באוסף הספרייה.
רמדאן
NliImageGallery