על הפרויקט

​ארכיוני המרכז לאמנות יהודית באוניברסיטה העברית בירושלים שומרים תיעודים של אמנות יהודית חזותית לדורותיה, אשר בוצעו בידי חוקרי המרכז במשך 34 שנות קיומו ב-41 ארצות. החומר נפרש על פני כל ההיסטוריה היהודית, וכולל תיעודים של הממצאים הארכיאולוגיים אשר נתגלו בארץ ישראל, כתבי יד עבריים מאויירים שנכתבו על ידי יהודי התפוצות, תשמישי קדושה ובניני בתי כנסת ברחבי העולם, ואמנות מודרנית – פרי יצירתם של אמנים יהודיים בימינו. התיעוד המלא כולל תצלומים של כל חפץ, מימדיו, שרטוטים ארכיטקטוניים של מבנים ותיאור מילולי. תשומת לב מיוחדת בתיעוד מוקדשת למרכיבים האיקונוגראפיים, הפניות למקורות טקסטואליים ולמנהגים מקומיים אשר חלקם כבר אינם קיימים. 
כל התיעודים יחד מהווים את האינדקס האיקונוגרפי לאמנות יהודית ע"ש בצלאל נרקיס, אשר מאפשר לחוקר לעמוד על התפתחותו של כל נושא איקונוגרפי ועל הווריאציות שלו בציר הזמן ובמרחבים גיאוגרפיים שונים. במילים אחרות, המחקר המתווסף לתיעוד מעגן את החפץ בזמן ובתרבות היהודית המקומית בה נוצר. רוחב היריעה המכילה ומקיפה את כל ההיבטים של התרבות היהודית החזותית מעניקה לאינדקס לאמנות יהודית מעמד של המוזיאון היהודי הוירטואלי הגדול בעולם. 
 
​בשלב זה איננו מציגים לציבור הרחב את מלוא האינדקס לאמנות יהודית אלא אך ורק את היסודות שלו. כצעד ראשון סרקנו והעלנו לרשת 72,000 שקופיות שבהן מופיעות יצירות אמנות יהודית מ-20 ארצות. עבודות הסריקה והקיטלוג נתמכו על ידי קרן רוטשילד אירופה, משרד ראש הממשלה (התוכנית להעצמת תשתיות מורשת לאומית - "ציוני דרך") ומחלקת היודאיקה של הספרייה של אוניברסיטת הרווארד (בתמיכת הקרן לספרי יודאיקה של הספרייה שהוקמה על ידי דויד ב. קיידן). האוסף המוצג כעת לקהל הינו יחיד במינו ומשמעותי עבור  כל חוקר של אמנות, היסטוריה ותרבות יהודיות, כמו גם לציבור המתעניין בעבר יהודי ובגנאלוגיה משפחתית.
 
72,000 השקופיות הן רק התחלה של הדיגיטציה והנגשת האוספים של המרכז לאמנות יהודית. בשנה וחצי הקרובות אנחנו נסרוק ונעלה לרשת כ-110,000 תמונות נוספות וכ-6,000 שרטוטים של בתי כנסת שהם הליבה של האוסף. פרויקט זה נעשה בשיתוף המרכז לאמנות יהודית עם הספרייה הלאומית ומחלקת היודאיקה של הספרייה של אוניברסיטת הרווארד, בתמיכת קרן רוטשילד אירופה, משרד ראש הממשלה (התוכנית להעצמת תשתיות מורשת לאומית - "ציוני דרך") ומחלקת היודאיקה של הספרייה של אוניברסיטת הרווארד (בתמיכת הקרן לספרי יודאיקה של הספרייה שהוקמה על ידי דויד ב. קיידן).
 
תמיכה נוספת לפעילות המרכז לאמנות יהודית ניתנת על ידי ועידת התביעות (Conference on Jewish Material Claims Against Germany, Inc. (Claims Conference).

 (מוסתרת) מרכז הדיגיטציה שבספרייה הלאומית

​הפרוייקט מבוצע בתמיכתם האדיבה של: