הספרייה הדיגיטלית > אוסף לאור למפות ארץ ישראל וירושלים

אוסף לאור למפות ארץ ישראל וירושלים  

אוסף המפות על שם ערן לאור הוא אוסף פיזי ווירטואלי של מפות. לב האוסף מורכב ממפות ארץ הקודש. אוסף לאור, הגדול בתחומו בעולם, כולל מפות עתיקות של ארץ הקודש והעולם מראשית ימי הדפוס, אטלסים עתיקים וכן ספרי מסע לארץ ישראל ולמקומות אחרים. בנוסף לכך, כולל האוסף ספרות מדעית על אודות ארץ הקודש החל במאה ה-19, מחקרים על הגיאוגרפיה ההיסטורית של ארץ ישראל, מילונים מקראיים ועותקים של ספרי תנ"ך מוקדמים הכוללים מפות. עוד >>

 

 
לנוחותכם, ניתנת לכם האפשרות לעיין במרכיבים מרכזיים של האוסף (מפות ירושלים, מפות ארץ ישראל ומפות נוספות) באמצעות חלוקות גיאוגרפיות ונושאיות שנקבעו מראש. בנוסף, ניתן לבצע חיפוש חופשי באוסף המלא בתיבת החיפוש למעלה. 

 
 
מפות ירושלים

אוסף לאור כולל את האוסף המקיף ביותר בעולם של מפות עתיקות ומפות מדידה של ירושלים. האוסף כולל יותר מ-300 מפות עתיקות של העיר החל במאה ה-15, וכן מספר רב של מפות מדידה המתוארכות החל בשנת 1818. עוד>>

 

מפות עתיקות​​ מפות עתיקות מפות מדידה מודרניות מפות מדידה מודרניות
מפות עתיקות של ירושלים מהמאה ה-15 ועד המאה ה-19, הכוללות מראות דמיוניים וראליסטיים. מפות רבות המבוססות על סקרי מיפוי של העיר שהוכנו החל מראשית המאה ה-19.
  
  ​  

מפות ארץ ישראל

בנוסף למפות של ירושלים, אוסף לאור כולל גם את האוסף המקיף ביותר בעולם של מפות של ארץ הקודש. האוסף כולל מפות עתיקות וכן מפות מדידה, ביחד כ-1200 מפות, החל בהמצאת הדפוס במאה ה-15 ועד למאה ה-21. עוד>>

 

מפות עתיקות​​ מפות עתיקות מפות עבריות מפות עבריות
יותר מ-800 מפות עתיקות של ארץ הקודש המייצגות את מסורת המיפוי הקלאסית ואת מסורת המיפוי הנוצרית. מפות יהודיות של ארץ ישראל, מרש"י ועד המאה ה-20.
 
מפות ערים עתיקות​​ מפות ערים עתיקות מפות מדידה מודרניות מפות מדידה מודרניות
מפות של אזורים משמעותיים למסורת הנוצרית, כגון נצרת ובית לחם. מפות המבוססות על סקרים משנת 1818 ועד למפות מודרניות שהוכנו על ידי "המרכז למיפוי ישראל".
 
כל מפות ישראל – האוסף המלא​​ כל מפות ישראל – האוסף המלא
כל מפות ארץ ישראל, ישנות כחדשות
 

  ​ 

מפות נוספות

פרט למפות עתיקות של ארץ הקודש וירושלים, כולל אוסף לאור גם מפות עתיקות של העולם, אטלסים מודפסים מוקדמים וכן אטלסים מסוף המאה ה-19 ותחילת המאה ה-20, וגם ספרי מסעות. הללו כוללים מפות של העולם, מפות של מדינות ואזורים שונים וכן מפות עירוניות. עוד>>

 

 

מפות עולם​​ מפות עולם מפות המזרח התיכון מפות המזרח התיכון
מפות מרהיבות המתארות את העולם במלואו, החל מתיאורים דמיוניים כגון מפת התלתן ועד למפות מודרניות... מפות מתקופות שונות המתארות תיאור כולל את המזרח התיכון הסובב אותנו (ללא מפות של מדינות או מקומות ספציפיים)
 
מפות עתיקות​​ מפות אחרות
מפות נוספות המתארות אזורים שונים ברחבי העולם
 

 

 

 חדשות ועדכונים

 • 07.05.2015, יום חמישי
  מפה במוקד: "תיאור ארץ הקודש ששמה פלסטינה..." מאת ג'ררד דה-יודה, אנטוורפן, 1593.

  מפה זו המכוונת למזרח, פורסת בפנינו את ארץ ישראל של כתבי הקודש בצורה ציורית: חוץ מן הציון הגיאוגרפי של כל מקום ואתר, מציגה המפה איורים מפורטים של אירועים שונים שהתרחשו באותו מקום.

 • 04.12.2014, יום חמישי
  מפת חיפה בשנת 1917

  מתוך מדריך צבאי בריטי המתאר את פלשתינה, ערב הכיבוש הבריטי לקראת תום מלחמת העולם הראשונה.

 • 28.10.2014, יום שלישי
  מפת קווי האוטובוסים והרכבות

  המפה, מאת המהנדס הוכשטים, בהוצאת פרידלנדר. מראה את קווי האוטובוס הסדירים שפעלו בארץ ישראל בשנת 1936.

 • 15.07.2014, יום שלישי
  סדרת מפות מפורטות מימי המנדט בקנה מידה 1:20,000

  לאחרונה, סיימה הספרייה סריקה של סדרת מפות מימי המנדט הבריטי. מדובר בסדרת מפות שראו אור על ידי מחלקת המדידות של ממשלת המנדט בין השנים 1928 ו-1947.

 • 13.07.2014, יום ראשון
  מפה במוקד: מפת ארץ ישראל מאת אפרים גרוור, אודסה, 1899

  המפה משלבת עבר והווה, היסטוריה יהודית ותולדות הארץ עם ההתיישבות הציונית, סקירה של מושלי הארץ וגם מידע על האקלים ותנאי הטבע בארץ ישראל.

חדשות נוספות
האוניברסיטה העברית
האוניברסיטה העברית
סריקת מפות ירושלים בשיתוף האוניברסיטה העברית בירושלים - המחלקה לגאוגרפיה.
למידע נוסף
מפעל הדיגיטציה ע"ש משפחת דוד ופלה שאפל
מפעל הדיגיטציה ע"ש משפחת דוד ופלה שאפל
בספרייה הלאומית מתקיים בשנים האחרונות מפעל דיגיטציה רחב היקף. המפעל מתאפשר הודות לתרומתם הנדיבה של משפחת דוד ופלה שאפל. אוסף המפות ע"ש לאור זוכה גם הוא לסיוע של קרן שאפל.
למידע נוסף