על אודות האתר

 על אודות אתר עיתונות ילדים של פעם

​מתנת הספרייה הלאומית למדינת ישראל לכבוד יום העצמאות ה-64.


לפניכם שישה עשר עיתוני ילדים עבריים, מן התקופה שקדמה להקמת המדינה ומשנותיה הראשונות, מארץ-ישראל ומחוץ-לארץ. בין העיתונים יש כאלה שעיצבו את עולמם של ילדים רבים ושימשו כאכסניה ליצירות מופת בספרות הישראלית, וכן כאלה שהתפרסמו במהדורות בודדות אך השפיעו גם הם בשעתם על התפתחות התרבות העברית. עיתונים אלה מציגים לנו באופן בלתי-אמצעי את תרבות הילדים העברית של הדורות הקודמים, ומאפשרים לנו להתוודע שוב אל נכסי צאן הברזל האהובים של התרבות הישראלית. ​​
​מרבית העיתונים המופיעים באתר התקיימו זמן קצר – חודשים אחדים או שנים אחדות – וחלקם הגדול התפרסם במרכז העברי התוסס אשר התפתח במזרח-אירופה מראשית המאה ה-20 ועד לשואה. את אלה סרקנו בשלמותם והעלינו לאתר. את העיתונים הגדולים יותר – השבועונים שיצאו לאור בארץ-ישראל בתקופת המנדט והמדינה – לא סרקנו במלואם, שכן זוהי משימה שתארך עוד זמן. כטעימה ראשונה מהם בחרנו שנה אחת אשר תייצג את מקומם הייחודי בתרבות הילדים הישראלית – שנת תש"ח. בשנה זו חיו ילדי הארץ במציאות הרת-גורל אשר השתקפה היטב בעיתונים שיועדו להם: הכרזת המדינה, קליטת פליטי השואה, ההעפלה, ומעל לכל – מלחמת העצמאות אשר התחוללה בכל הארץ. זיהוים המפלגתי של כל שבועוני הילדים מציג בפנינו גם את מגוון ההתייחסויות האידיאולוגיות לאירועי השעה. לצד האירועים הגדולים לא פסחו העיתונים גם על חיי היום-יום של הילדים אלא הקדישו להם את מרב שטח העיתון. פרק זה נחתם לעת עתה בשנתו הראשונה של שבועון הילדים הבלתי-מפלגתי הראשון – הארץ שלנו, אשר נוסד שלוש שנים מאוחר יותר, בשנת תשי"א (1951).
 
זהו אתר ראשוני וחדשני. בימים ראשונים וחגיגיים אלה, גם הוא, כמו ילד העושה את צעדיו הראשונים, עשוי עוסק למעוד וליפול. ואכן כמו ילד, הוא זקוק ליד אוהבת ותומכת כדי לכלכל את המשך צעדיו. אנא, כתבו לנו את דעתכם על תכני האתר, תקנו טעויות במידת האפשר והציעו הצעות לייעול ולשיפור. 

תודות

 

​תודה לקבוצת "הארץ", בעלת הזכויות על העיתונים: הארץ שלנו, הארץ לילדים, בן-ארצי
תודה למכון לבון (ההסתדרות החדשה), בעל הזכויות על עיתון דבר לילדים
תודה ליד יערי, מרכז לתיעוד וחקר של השומר הצעיר, בעל הזכויות על עיתון משמר לילדים 

תודה לחברת מקור ראשון בעלת הזכויות על עיתון הצופה לילדים

תודה לחברת Olive Software עבור שירותי הדיגיטציה ותוכנת ההצגה

 קישורים מהירים