שתילים
קטגוריות: בגולה
תרע"ז-תרע"ח; 1918-1917
שתילים מוסקבה, תמוז תרע"ז –  ניסן תרע"ח, 1918-1917, 12 גיליונות

​העיתון שתילים היה הפרסום הראשון של בית ההוצאה לאור העברי "אמנות" אשר נוסד באותם ימים, ביוזמת משה זלטופולסקי, בנו של הנדבן הלל זלטופולסקי (1932-1868) אשר תמך בחינוך העברי ובספרות העברית. העורך היה העיתונאי משה בן-אליעזר (1944-1882), אשר היה פעיל מרכזי בשדה ספרות הילדים ועיתונות הילדים העברית במזרח אירופה מתחילת המאה העשרים. 

 
העיתון הופיע במוסקבה באופן לא סדיר במשך פחות משנה, במהלך התקופה הקשה והסוערת של מלחמת העולם, המהפכה הרוסית ומלחמת האזרחים ברוסיה. הוא הופץ על-ידי סוכנים בכל הריכוזים היהודיים ברחבי רוסיה. 
 
על-פי הצהרת יוזמי העיתון הוא נועד "לתת בלב הקורא הצעיר את העולם העברי", כלומר ליצור עבור הקוראים סביבה עברית טבעית ההולמת את גילם. העיתון נועד גם לשמש כחומר קריאה בבתי הספר העבריים. הוא היה דומה באופיו לעיתון הילדים "השחר" שערך בן-אליעזר בשנת 1911. המערכת נתנה דגש מיוחד על רמה גבוהה של הציורים והאיורים. כתבו בו בכירי הסופרים והמשוררים העבריים כגון ח"נ ביאליק, יעקב פיכמן, שאול טשרניחובסקי, בן-עמי (מרדכי רבינוביץ'). מקרב דור הסופרים החדש השתתף בעיתון אליעזר שטיינמן.
 
כמו כן פורסמו תרגומים מספרות העולם, וכן אגדות עממיות, מדע פופולרי, סקירות מעולם הטבע ועוד. מדור מיוחד הוקדש ל"קטנים" – ילדי הכיתות הנמוכות העושים את צעדיהם הראשונים בעברית, ובו כתבו מורים כגון יצחק אלתרמן. בעיתון הובאו גם חדשות, רבות מהן מארץ-ישראל, שבאותם ימים נכבשה על-ידי הבריטים, וכן מכתבים מילדים קוראים ותשובות המערכת בצדם.
 
לעיתון
 

עיתונות הילדים בגולה / ד"ר עדינה בר-אל

תגובות לעיתון (0)
הוספת תגובה