דבר – מוסף לילדים
כותבים:
קטגוריות: בארץ ישראל
תרצ"ב-תרצ"ו; 1936-1931
דבר – מוסף לילדים תשרי תרצ"ב - טבת תרצ"ו, 1936-1931, 53 מהדורות

​המוסף החודשי לילדים של העיתון ​דבר נערך ע"י העורך הוותיק יצחק יציב (1947-1890), בעזרת הסופרת והעיתונאית ברכה חבס (1968-1900). הוא נועד למסד ולהסדיר פינות שהוקדשו לילדים בתוך היומון בערבי חג. מטרתו היתה לתת בידי הילדים באופן סדיר חומר קריאה ושעשוע לשעות הפנאי, ובכך להשתתף בחינוך הדור הצעיר על ערכי הציונות ותנועת העבודה הארץ-ישראלית.

 

את המוסף צייר נחום גוטמן, שגם השתתף בכתיבה. כתבו בו כמעט כל הסופרים והמשוררים שפעלו בארץ-ישראל באותן שנים: אברהם שלונסקי, נתן אלתרמן, פניה ברגשטיין, ח"נ ביאליק, שאול טשרניחובסקי, ש"י עגנון, לאה גולדברג, יעקב פיכמן, אנדה פינקרפלד (עמיר), ימימה טשרנוביץ (אבידר), לוין קיפניס, אליעזר שמאלי ועוד. מלבד גוטמן איירו את המוסף גם אריה נבון ואחרים. העורך יציב פתח את שורות העיתון לכותבים ומאיירים צעירים רבים, ורבים מהם עשו בו את צעדיהם הראשונים בספרות ובאמנות.

 

כדי להשיג את מטרותיו החינוכיות הקפיד יציב על רוח קלה ומשעשעת. הוא עצמו כתב מדור אישי ובו פנה אל הילדים הקוראים פנייה מעין-אישית. מלבד דברי הספרות המקוריים והמתורגמים כלל העיתון מדורים רבים נוספים: כתבות, דיווחים מן הנעשה בישוב (ובמיוחד בהתיישבות העובדת), מדע פופולרי והיסטוריה, סקירות מעולם הטבע, דברים על אישים בישוב ובתנועה הציונית, פרפראות ושעשועונים, מדורים למכתבי הילדים הקוראים ויצירותיהם, סיפורים מאוירים ועוד.

 

המוסף לילדים קנה לעצמו קוראים רבים, והוא שקבע את דמותו וצורתו של השבועון דבר לילדים שבא במקומו בשנת תרצ"ו (1936), ובעקבותיו קבע גם את צורתם ודמותם של כלל עיתוני הילדים העבריים לשנים רבות.

 

לעיתון

 

עיתוני ילדים וראשית העברית /  ד"ר עדינה בר-אל

תגובות לעיתון (0)
הוספת תגובה