על אודות האתר > אודות השותפים

אודות השותפים

תורמים

מפעל הדיגיטציה ע"ש משפחת דוד ופלה שאפל
קרן יד הנדיב
קרן מתנאל
קרן הנרי ג' לאיר
Olive Software Inc.
משפחת הלל (רעננה)
משפחת פינטו (ירושלים)
משפחת בר-דרומא (ירושלים)
מר ג'ו לוי (פריז)
מעריב
BNF - הספרייה הלאומית של צרפת
משפחת צימט-זינגר
The Lucius N. Littauer Foundation – לכל הכותרים אשר מומנו ע"י הקרן >>
Heritage's Landmarks initiative

שותפים

אוניברסיטת פנסילבניה

ספריית מכון כץ ללימודים מתקדמים ביודאיקה​
ארכיון הכנסת
בית שלום עליכם (תל אביב)
היברו יוניון קולג' – מכון למדעי היהדות
יד יערי – המרכז לתיעוד וחקר של השומר הצעיר
ספריית "כל ישראל חברים" (פריז)ז'אן-קלוד קופרמינץ
גילה קופר
ראול בלייש
ז'אן-ז'אק וואל​
הספרייה הלאומית של פולין
פרויקט ''מרלי'' –  יוזמה משותפת של ספריות המחקר במנהטן:הספרייה הציבורית של ניו- יורק (NYPL)
אוניברסיטת קולומביה (COLUMBIA)
ואוניברסיטת ניו-יורק (NYU)
הרשת האירופית של הספריות ליודאיקה והבראיקה
הרשות הלאומית לתרבות הלאדינו
Harvard Library Judaica Division

 

 

שותפים ראשיים

מפעל התיעוד - יהודי ארצות האסלאם (מה-יא"ה) באוניברסיטת ת"א
 
מפעל התיעוד-יהודי ארצות האסלאם (מה-יא"ה) הוקם בפקולטה למדעי הרוח של אוניברסיטת תל-אביב בשנת 2002 במטרה להעשיר את אוספי המקורות לתולדות היהודים בארצות האסלאם. מראשיתו התמקד מה-יא"ה בתחום הדיגיטיזציה והאינטרנט ופיתח אתר המספק למתעניינים בנושא מקורות מגוונים לתולדות הקהילות באסיה ובצפון-אפריקה, ובמיוחד מאמרים מדעיים. האפשרות להעשיר את אוסף המקורות בתחום באמצעות אוסף כללי של עיתונות יהודית הובילה את החוקר הראשי במה-יא"ה, פרופ' ירון צור, ליזום את ייסודו של אתר שבו יועלו על הרשת עיתונים יהודים מארצות שונות ובשפות שונות ויתאפשר עליהם חיפוש טקסט חופשי. היוזמה, שראשיתה בשנת 2004, התאפשרה בשל תרומתה של חברת "אוליב-תוכנה", בנשיאותו של מר יוני שטרן, ובתיווכו של פרופ' רון צוויג, חלוץ הדיגיטיזציה של העיתונות באוניברסיטת תל-אביב. העיתונים הראשונים שנכללו באתר היו Palestine Post וביטאוני "כל ישראל חברים". על הפיתוח הטכנולוגי של הפרויקטים במה-יא"ה מראשיתם ועד שלהי 2010 הופקד מר שאול דוק.
 

 

 

 
הספרייה הלאומית
 
הספריה הלאומית (לשעבר בית הספרים הלאומי והאוניברסיטאי) שוכנת בגבעת רם בירושלים ולה שלושה תפקידים מסורתיים: הספרייה הלאומית-הממלכתית של מדינת ישראל, הספרייה הלאומית של העם היהודי וספריית המחקר הגבוהה של האוניברסיטה העברית במדעי היהדות, מדעי המזרח ומדעי הרוח הכלליים.
 
בתפקידה כספרייה הלאומית של ישראל מקבלת הספריה ושומרת, על פי חוק, את כל הספרים, העיתונים, התקליטים והקלטות הנדפסים בארץ בכל השפות. כספרייה הלאומית של העם היהודי היא מרכזת כל פרסום הקשור ליהדות וליהודים המתפרסם בכל מקום בעולם. מקום מכובד יש לחיבורים הכתובים באות עברית: עברית, אידיש, לדינו וערבית יהודית. אוספי ההבראיקה והיודאיקה של הספריה הם המקיפים בעולם. בשנים האחרונות נעשתה פעילות תרבותית וחינוכית חשובה שמטרתה להביא את אוצרות הספרייה בפני כל מתעניין בעזרת האינטרנט וללא תשלום. במסגרת מפעל הדיגיטציה ע"ש משפחת דוד ופלה שאפל מועברים חומרים נדירים ככתבי יד, מפות עתיקות, תעודות ארכיוניות, עיתונים והקלטות קול לפורמט דיגיטלי ומועלים לאתר הספריה. בשנת 2003 הוקם במסגרת זו האתר "עיתונות עברית היסטורית" הכולל שישה כותרים מראשית העיתונות העברית במאה ה- 19: חבצלת, הלבנון, המגיד, המליץ הצבי והצפירה. את פיתוח המיזם בספריה הובילו פרופ' אלחנן אדלר וגב' אורלי סימון בסיוע עבודתו רבת השנים של מר וישראל ויזר.
 
בשנת 2005 הצטרפה הספרייה הלאומית ליוזמת מה-יא"ה והוחל בהקמת האתר "עיתונות יהודית היסטורית" במטרה לאחד כוחות ולאפשר תחת גג אחד גישה אינטרנטית קלה ומרוכזת למרב העיתונים היהודים שיצאו בעבר בארצות שונות. המיזם, הנושא מראשיתו אופי פדרטיבי, מעודד הצטרפות שותפים שונים שיקבלו על עצמם אחריות לפיתוח נושאים ומדורים בתחומי התעניינותם השונים.
 

 

שותפים

ספריית "כל ישראל חברים" (כי"ח)
 
ספריית "כל ישראל חברים" (כי"ח) היא מן הספריות היהודיות המודרניות הותיקות ביותר, ונוסדה סמוך ללידת כי"ח בפריז בשנת 1860. כי"ח היה הארגון הכלל-יהודי הראשון והוא שם לו למטרה לקדם את מצבן של קהילות במצוקה באמצעים דיפלומטיים ומודרניזציה חינוכית. הייתה לו השפעה רבה, פוליטית ותרבותית על גורלן של קהילות רבות, בעיקר בבלקן, במזרח-התיכון וצפון אפריקה, שם פיתח רשת ענפה של בתי-ספר שהעניקו חינוך יסודי צרפתי לדור הצעיר, בנים ובנות.
ספריית כי"ח בפריז התפתחה כתוצאת לוואי של פעילותו העיקרית של הארגון וקלטה לתוכה אלפי חיבורים, כתבי עת ועיתונים יהודים בשעה שלא היו כמעט ספריות יהודיות מרכזיות בעולם, במאה ה-19 וראשית המאה ה-20. אחרי מלחמת העולם השנייה הפכה הספרייה למרכז מחקר ארכיוני חשוב, במיוחד לתולדות היהודים בבלקן ובארצות האסלאם, ובעשורים האחרונים התפתח סביבה אחד המרכזים החשובים ללימודים יהודיים בצרפת.
ספריית כי"ח, בניהולו של מר ז'אן-קלוד קופרמינץ, לקחה על עצמה לסייע בהכנסת ביטאוני כי"ח השונים לאתר וכן בפיתוח המדורים השונים הכוללים עיתונים יהודיים בלשון הצרפתית. את פעילותה זו עושה הספרייה במסגרת שותפותה בארגון הספריות היהודיות באירופה (RACHEL) ובתאום עם הספרייה הלאומית של צרפת (BNF).
 
 

 

 

 קישורים מהירים

 סטטיסטיקות האתר

מספר הכותרים:  316
​מספר הגיליונות: 242,774
מספר העמודים:  2,303,366
טווח השנים:      2014-1783

 חדשות האתר

 • 01.10.2013, יום שלישי
  העיתון אונזער עקספרעס מתווסף לאתר

  כותר חדש מצטרף לאתר: אונזער עקפרעס. העיתון יצא לאור בווארשה בין השנים 1926-1939. אונזער עקספרעס היה עיתון עממי וקנה לו שם של "צהובון". זהו העיתון ה-45 המתווסף לאתר. המהדורה האלקטרונית הנוכחית מכילה, לפי שעה, 33,005 עמודים.

 • 12.05.2013, יום ראשון
  העיתון "דער מאמענט" מתווסף לאתר

  דער מאמענט פורסם בין השנים 1910-1939. זהו העיתון ה-36 המתווסף לאתר. המהדורה האלקטרונית הנוכחית מכילה 22,423 עמודים.

 • 12.05.2013, יום ראשון
  העיתון "העם" מתווסף לאתר

  העם, שבועון פובליציסטי-ספרותי שיצא לאור במוסקווה בין השנים 1916-1918. זהו העיתון ה- 37 המתווסף לאתר. המהדורה האלקטרונית הנוכחית מכילה 1178 עמודים.

 • 17.01.2013, יום חמישי
  14,556 דפים חדשים נוספו לאתר

  14,556 דפים חדשים נוםפו לאתר JPRESS מהעיתונים הבאים: The Occident, חרות, היינט. סה"כ דפים באתר: 885,283.

 • 14.01.2013, יום שני
  העיתון "הצופה" מתווסף לאתר

  יצא לאור בתחילה בירושלים ואחר כך בתל אביב במשך 71 שנה מ-1937 ועד 2008. זהו העיתון ה-35 שמתווסף לאתר, המהדורה האלקטרונית מכילה כעת 21,210 עמודים.

 • 11.01.2013, יום שישי
  העיתון "המצפה" מתווסף לאתר

  כותר חדש מצטרף לאתר: המצפה . המצפה הינו שבועון ציוני-דתי, שיצא לאור בקרקוב (פולין) בין השנים 1904-1915, ובין השנים 1917-1921. זהו העיתון ה-34 המתווסף לאתר. המהדורה האלקטרונית הנוכחית מכילה 4767 עמודים

 • 04.01.2013, יום שישי
  העיתון "המזרחי" מתווסף לאתר

  ביטאונה של תנועת המזרחי בפולין, התפרסם בוורשה בשנים 1918-1924. זהו העיתון ה-33 שמתווסף לאתר, המהדורה האלקטרונית מכילה את כל השנים בהן התפרסם העיתון, סך הכל 2588 עמודים.