Rozwaga

כל העיתונים

שפות

מדורים

מדינות פרסום

שנות פרסום

סנן עיתונים לפי שנים
Rozwaga
תדירות: ירחון
שפה: פולנית
שנות פרסום:
1915 - 1919
מדינה: פולין
מקום הפרסום: וארשה
עורכים: הנריק נוסבאום

​Rozwaga ("שיקול דעת") נוסד בחודשים הראשונים של מלחמת העולם הראשונה ע"י הנריק נוסבאום (Henryk Nusbaum, 1937-1849), רופא ידוע ופעיל ציבורי בוורשה בנו של הילארי נוסבאום (1895-1820), שחיבר היסטוריה יהודית בשפה הפולנית ופרסם בעיתונים Jutrzenka ו-Izraelita שהיה מזוהה עם החוגים שדגלו בהשתלבות מלאה בחברה הפולנית ובאימוץ התרבות הפולנית. נוסבאום פרסם מאמרים מקצועיים ורעיוניים בכתבי עת שונים, תרם מפרי עטו והיה קשור למערכת ה-Izraelita (יצא לאור בין 1866 ל-1915), ובמקביל גם למערכות של כתבי עת רפואיים.

הגיליון הראשון של Rozwaga יצא לאור בינואר 1915 בוורשה, ובמשך ארבע שנים (1918-1915) יצא העיתון בצורה כמעט סדירה, מדי חודש או חודשיים. כל הגיליונות נערכו ע"י נוסבאום, ונשאו את כותרת המשנה "ירחון חברתי-ספרותי" (miesięcznik społeczno-literacki). העיתון כלל מאמרים וניתוחים רעיוניים שדנו באינטרסים הלאומיים הפולניים, ב"פולנים בני דת משה", ובנאמנותם למולדת הפולנית. הגישה הביקורתית של העורך והעיתון לתפיסה של זהות יהודית לאומית נפרדת באה לביטוי למשל בהשוואה בין האנטישמים לציונים, מבחינת הגדרת הזהות היהודית ומקומה במדינה הפולנית. העיתון כיוון לקהל קוראים משכיל, קורא פולנית, שהיה כבר מעורב בחיי החברה והתרבות הפולנית.

במהלך 1919 יצאו בצורה לא סדירה שלושה גיליונות, תחת ההגדרה "כתב-עת חברתי-פוליטי" (czasopismo społeczno-polityczne), ותוך זיהוי העיתון כביטאון "חוג הפטריוטים הפולנים בני דת משה" (Koło Patriotów Polskich Wyznania Mojżeszowego). לאחר זאת הופסקה הוצאת העיתון. בגיליון האחרון הודפס מכתב מחאה גלוי מטעמו של נוסבאום, המזהה את עצמו כיו"ר של "חוג הפטריוטים", למועצת ראשי המדינות המנצחות בועידת השלום בפריז שניסחו את חוזה ורסאי (יוני 1919). המכתב, שפורסם ב-19 יולי 1919 גם בעיתונים אחרים שיצאו בוורשה, מאפשר לתארך את הגיליון האחרון, שאינו נושא תאריך. המייסד והעורך נוסבאום החליט לנטוש את הנתיב הרעיוני של השתלבות תוך שמירה על זהות יהודית ייחודית, הרחיק את עצמו מגישתם של החוגים האסימילטורים, וזמן קצר אחרי פרסום המכתב המיר את דתו, צעד שעורר הד ציבורי רחב.

השם Rozwaga נבחר, כשלוש שנים מאוחר יותר, לשמש ירחון אחר, שהחל לצאת לאור בוורשה ביוני 1922, בעריכתו של סטפן לובלינר (Stefan Lubliner, 1942/1943-1890). מאמר המערכת הראשון הבהיר שהשם התפנה לאחר שהירחון של נוסבאום חדל להופיע, ואין כל קשר ישיר בין הירחון הקודם, בעריכתו של נוסבאום, לירחון החדש, אם כי לשניהם השקפות דומות, גם אם לא זהות. הירחון החדש היה למעשה הוצאה מחודשת של עיתון קודם, שנשא שם אחר: Żagiew ("הלפיד"), ויצא לאור בוורשה בשנים 1920-1916. המיספור של השנים והכרכים בהוצאה המחודשת המשיך את המיספור שהחל בגירסא הקודמת, תחת שם שונה. הדמיון בשם בין הירחון של נוסבאום לפרסום החדש, זיהוי 1922 כשנה השביעית לפרסום, והרקע והתפיסות הדומים של המחברים, הביאו לכך ששני הפרסומים מקוטלגים ומתוארים לפעמים כפרסום אחד.

כתבו: פרופ' דוד אנגל וד"ר שוקי אקר

גירסא דיגיטלית נוספת של פרסום זה זמינה באתר ספריית אוניברסיטת וורשה, כולל הגיליונות משנת 1919:
http://ebuw.uw.edu.pl/dlibra/publication?id=9680&tab=3

תגיות:
וארשה
תגובות לעיתון (0)
הוספת תגובה
גליונות זמינים באתר:
36 גליונות
1,005 עמודים
בין השנים: 1918-1915

 

העיתון הועלה לאתר מתוך האוספים של:

 

הספרייה הלאומית של פולין​​

 

מצב העותק: טוב
עותק ממיקרופילם במצב טוב. רוב הבעיות בעותק מתמקדות בשולי העמודים וקשורות לאחסון וטיפול בעותקי הנייר: סימני כריכה, נייר דהוי, וקריעות.