אות

כל העיתונים

שפות

מדורים

מדינות פרסום

שנות פרסום

סנן עיתונים לפי שנים
אות
תדירות: ירחון
שפה: יידיש
שנות פרסום:
1936 - 1939
מדינה: פולין
מקום הפרסום: לודז'
עורכים: ישראל ראבון

ירחון ספרותי שערך הסופר והמשורר ישראל ראבון, שהיה גם בין כותביו הראשיים.


 

ישראל ראבון היה שם העט ישראל רובין (1941-1900), מן החשובים שבסופרי יידיש בפולין בין שתי מלחמות העולם. ראבון פרסם החל מסוף שנות ה-20 יצירות פרוזה ושירה שזכו להערכה רבה מצד הממסד הספרותי ולצד זה נודע כמחברם של ספרי 'שונד', רומאנים פופולריים סנסציוניים שהתפרסמו בעיתונות היומית בהמשכים. ראבון פרסם בירחונו דברי הגות וביקורת פרי עטו שביטאו את עמדותיו בנושאים שנויים במחלוקת בזמנו, כמו תרבות המונים וספרות פופולרית, ויחסה של תרבות יידיש אל העברית. כמו כן שימש הירחון במה ליצירתם הספרותית של כותבים רבים, ותיקים וצעירים, כמו זוסמאן סגלוביץ', אהרן צייטלין, משה ברודרזון ואברהם סוצקבר. זיקתו של ראבון לעיר לודז', בה גדל ובה ריכז גם את פעילותו הספרותית, הטביעה חותם בירחון ובולטת בו נוכחותם של סופרים בני העיר.


 

13  חוברות של הירחון ראו אור, אך רק חלקן נשתמרו. נכללו בהן סיפורים ושירים מקוריים ומתורגמים, תמונות דרמטיות, ביקורת ספרות, מאמרי דעה בנושאי תרבות והעתקי ציורים. החוברת האחרונה ראתה אור, ככל הנראה, באפריל 1939. עם פרוץ המלחמה עזב ראבון את לודז' והתיישב בווילנה, בה המשיך בפעילותו הספרותית עד הירצחו בפונאר בקיץ 1941. 

תגובות לעיתון (0)
הוספת תגובה
גליונות זמינים באתר:
4 גליונות
214 עמודים
בין השנים: 1939-1936

 

העיתון הועלה לאתר מתוך האוספים של:

הספרייה הלאומית של פולין

 

מצב העותק: בינוני
עותק ממיקרופילם במצב בינוני. הבעיות הקיימות בעותק מתמקדות בשולי העמודים וקשורות לאחסון וטיפול בעותקי הנייר: סימני כריכה, נייר דהוי, וקריעות.