L'AURORE

כל העיתונים

שפות

מדורים

מדינות פרסום

שנות פרסום

סנן עיתונים לפי שנים
L'AURORE
תדירות: שבועון
שפה: צרפתית
שנות פרסום:
1909 - 1941
מקום הפרסום: איסטנבול, קהיר, אלכסנדריה
עורכים: לוסיין שיוטו (1931-1909), ז'אק מאלח (1941-1931)

השבועון  L'AURORE נוסד ב-1909 על-ידי לוסיין שיוטו באיסטנבול שבתורכיה. בשנת 1919 הוא נסגר בגלל לחץ השלטונות בתורכיה, ויש האומרים שמסיבות כלכליות. לאחר שהסתכסך עם הקהילה היהודית במקום.  ב-1921 עבר שיוטו להתגורר בקהיר.


שלוש שנים מאוחר יותר, ב-1924, כתוצאה מלחץ של קוראיו הנאמנים - אשר ראו בל'אורור כלי ביטוי בצרפתית לעמדותיהם הליברליות - החל שיוטו להוציא לאור מחדש את השבועון בקהיר, בשמו ובמתכונתו המקוריים. השבועון זכה להצלחה בקרב יוצאי יוון ותורכיה במצרים ונעשה למתחרהו הבולט של השבועון  ISRAEL.


באותה תקופה, העיתון ל'אורור" אירח במשרדיו את נציגות קרן היסוד בקהיר. לאור זאת, הנהלת קרן היסוד בלונדון החליטה החל מאוקטובר 1924,  לתמוך בעיתון בסכום של 10 לי"ש בחודש, שווה ערך לשכר דירה. זה נמשך עד יוני 1931.  החל מתאריך זה נקלע השבועון לקשיים כלכליים והוצאתו לאור הופסקה פעמיים. בחודש יולי 1931 עבר השבועון לידיו של ז'אק מאלה, שותפו של שיוטו, וזה ניסה במשך כמה חודשים להדפיס את השבועון על חשבונו אך חובותיו נערמו וכדי להציל את העיתון הוא נאלץ לפנות לעזרה לארגון "בני ברית". חברי "בני ברית" נרתמו להצלת השבועון.  הם הקימו ועדה בראשות סימון מאני אשר שמה לה למטרה ל'החיות' את העיתון. חברי הוועדה, ליאון באסאן ומ' מרקוביץ נתנו ערבויות אישיות לעיתון, ז'אק מאלה הצליח לחולל שיפור בדימוי של השבועון ובמעמדו בקהילה ו-ל'אורור הגיע  לעצמאות ולהצלחה. רק ב-1941, כתוצאה מההשלכות הכלכליות של מלחמת העולם השנייה, הוכרע גורלו של השבועון והוא נסגר סופית ב-1941.


בדומה ל-ISRAEL הגדיר עצמו L'AURORE כעיתון יהודי לאומי והפגין נטיות פרו-ציוניות מובהקות. שיוטו התרעם מאוד כנגד האדישות של רוב הקהילה היהודית, לרבות המנהיגים הדתיים וראשי מוסדות הקהילה, שנמנעו מליטול חלק במאמץ הציוני להקמת הבית הלאומי. משנבחר הברון ז'אק דה-מנשה לנשיא הוועד הציוני המקומי באלכסנדריה במרס 1925, קרא שיוטו לעשירי קהיר לקחת דוגמה מאלכסנדריה וללכת בעקבותיה.


L'AURORE היה הראשון מבין העיתונים היהודיים שפתח במאבק נגד השלטון הנאצי  והתריע כבר בינואר 1933 מפני הנאציזם שזה עתה עלה לשלטון. העיתון פרסם מכתב פתוח לממלא מקום ראש ממשלת מצרים ובו דרישה להוציא את המפלגה הנאצית בקהיר מחוץ לחוק ולגרש את מנהיגיה. העיתון הזהיר את העולם מפני התוצאות של עליית הנאצים לשלטון. העיתון הפך למעשה להיות השופר של "הליגה נגד אנטישמיות" במצרים.


לוסיין שיוטו היה פעיל ציוני, עיתונאי, סופר ומחנך. עם פרישתו מה- L'AURORE התמסר להוראת הצרפתית בבתי ספר תיכוניים, וב-1941 מונה למנהל בית ספר יהודי באלכסנדריה.


נכתב על-ידי עובדיה ירושלמי, מחבר הספרים:

העיתונות היהודית במצרים 1957-1879 (צרפתית), הוצאת נהר מצרים, פריז, 2007.

חמש הדקות האחרונות, הוצאת אחיאסף, 2017.

תגובות לעיתון (0)
הוספת תגובה
העיתון הועלה לאתר בעזרת:
התאחדות עולי מצרים בישראל
Association des Juifs d'Égypte en Grande-Bretagne
ASPCJE en France

 

גליונות זמינים באתר:
1,114 גליונות
5,491 עמודים
בין השנים: 1941-1909

 

העיתון הועלה לאתר מתוך האוספים של:

הספרייה הלאומית של ישראל

 

מצב העותק: טוב
עותק ממיקרופילם במצב טוב. לעיתים קיים אובדן טקסט בצד, עקב צורת הכריכה שלא אפשרה צילום מלא של הטקסט.