פֿאָרװערטס

כל העיתונים

שפות

מדורים

מדינות פרסום

שנות פרסום

סנן עיתונים לפי שנים
פֿאָרװערטס
תדירות: יומון
שנות פרסום:
1897 - 2018
מדינה: ארצות הברית
מקום הפרסום: ניו יורק
עורכים: אברהם כהאן

העיתון (שמשמעות שמו: "קדימה"), שבמשך שנים היה "גדול עיתוני היהודים בעולם", החל לצאת לאור בניו-יורק בשנת 1897. העיתון הוקם בידי פעילים סוציאליסטיים, ובמשך שנים שמר על אוריינטציה סוציאליסטית. בין מקימיו אז היה אברהם כהאן, שהפך ברבות השנים לעורך המיתולוגי ולדמות המשמעותית בעיתון במשך עשרות שנים, וכן לאחת הדמויות החשובות בתולדות היהודים בארה"ב.

עם התגברות ההגירה לארה"ב של יהודים מזרח-אירופיים בשני העשורים הראשונים של המאה ה-20, העיתון זכה לפופולריות הולכת וגדלה, ומהדורות מקומיות שלו יצאו בערים נוספות בארה"ב: בוסטון, שיקגו, פילדלפיה ובולטימור. ב-1915 עמדה תפוצתו על כ-200,000 גיליונות, ולשיא תפוצתו הגיע העיתון בשנות ה-20 וה-30, אז תפוצתו הגיעה לכמעט 300,000 גיליונות. בשנים אלו העיתון החזיק כתבים במוקדים שונים ברחבי העולם, שדיווחו לו על הנעשה בעולם היהודי בפרט, אך גם על עניינים כלליים.

העיתון הכיל מדורים של דיווחים חדשותיים, לצד מאמרי דעה, פרסומי שירה וספרות, מדור סטירי, מוסף תצלומים שבועי ומסות בנושאים מגוונים מאוד: מחשבת ישראל, ספרות, היסטוריה יהודית, סוציולוגיה, כלכלה ועוד. בין הכותבים המרכזיים והחשובים שפרסמו בעיתון ניתן למנות: יצחק בשביס זינגר (שפרסם רבות מיצירותיו על גבי העיתון בהמשכים), י.י. זינגר, אברהם ליעסין, אברהם רייזן, זלמן שניאור, אלתר קציזנה ועוד.

ההגבלות שהטילו האמריקאים על המשך ההגירה, והתערותם של המהגרים (שעברו לצרוך תקשורת באנגלית), הובילו לירידה בתפוצת העיתון למן שנות ה-40 ואילך. אך גם בעשורים שלאחר מלחמת העולם השנייה הפארווערטס המשיך להיות עיתון חשוב ומשפיע, והיווה את אחת הבמות המרכזיות של הקהילה היהודית בארה"ב. בשנות ה-80 העיתון הפך מיומון לשבועון. והוא ממשיך לצאת עד היום, במהדורה באנגלית לצד מהדורה ביידיש.

תגובות לעיתון (0)
הוספת תגובה
העיתון הועלה לאתר בעזרת:
קרן משפחת גולדרייך (התקופה שבין מלחמות העולם)
The Lucius N. Littauer Foundation and New York University
ובאדיבות

The Forward Association
[English]
/ [Yiddish]

 

גליונות זמינים באתר:
27,368 גליונות
287,375 עמודים
בין השנים: 1979-1897

 

העיתון הועלה לאתר מתוך האוספים של:

הספרייה הלאומית​​

 

מצב העותק: טוב
העותק הופק ברובו ממקור נייר מאוספי הספרייה הלאומית. בחלק מהמקרים בהם היה חסר מקור נייר, נעשו השלמות ממיקרופילם.