דלג על פקודות של רצועת הכלים
דלג לתוכן ראשי
לוגו הספרייה הלאומית

חינוך לחקור ללמוד לחוות

תוכנית ספרייה בכיס


מהי ספרייה בכיס?

תכנית חדשנית להנחלת אהבת הקריאה והספר באמצעות ספרי שמע (אודיו) הזמינים בכל עת, לכל תלמיד ותלמידה, במכשיר הטלפון הסלולרי. התכנית היא פרי יוזמה משותפת של המרכז ללימודי רוח בספרייה הלאומית והפיקוח על הוראת הספרות במשרד החינוך הפותחת עידן חדש בנושא עידוד הקריאה בבתי הספר.

ההרשמה לשנת תש"פ נפתחה. לקול קורא ולהרשמה לחצו כאן

כיצד התוכנית פועלת?

התוכנית מיועדת לתלמידי חטיבת הביניים. התלמידים יקבלו גישה ל-18 ספרי איכות מוקלטים,  אשר זמינים לתלמידים להאזנה ללא תשלום במכשיר הסלולרי או במחשב באמצעות הישומון אי קאסט (Icast) ספרים מוקלטים. המורים והספרנים המעורבים בתוכנית יקבלו גישה למנוי הפתוח של אי קאסט ויוכלו להאזין לכל הספרים הקיימים בישומון.

התלמידים יאזינו לספרים באופן קבוצתי בכיתה, בספריית בית הספר ובשעות הפנאי בבית.המורים יובילו תהליך של קריאה משותפת, שיחה ודיון סביב הספרים בכיתה. ההאזנה והקריאה המשותפת יאפשרו לתלמידים לשוחח על הספרים, להגיב עליהם באופן ביקורתי ויצירתי.

מדוע בחרנו בספרים מוקלטים?

הילדים של המאה ה21 הם "ילדים דיגיטליים". הם חיים בדור בו הפיתוחים הטכנולוגיים מתקדמים בצעדי ענק. המרכז ללימודי רוח יחד עם הפיקוח על הוראת הספרות במשרד החינוך יזמונ את תכנית "ספריה בכיס" מתוך אמונה כי באחריות מערכת החינוך להכשיר את התלמידים לעולם הדיגיטלי בו הם חיים, ולתת להם את הכלים להשתמש בטכנולוגיה שסביבם בתבונה.

מחקרים רבים מצביעים על כך שהאזנה לספרי שמע מתאימה לחיי המתבגרים במאה ה-21. היא מאפשרת להם לשלב את הספרים באופן טבעי ומהנה בחייהם. בעידן שבו נזנחים הספרים לטובת המסכים, ספרי השמע  מצליחים עדיין להיות אבן שואבת למתבגרים.

האזנה לספרי שמע תורמת לשיפור מיומנויות שפה: היא מרחיבה את אוצר המילים ותורמת לשיפור ההבנה ולהעשרת הרקע התרבותי והספרותי. כמו כן, ספרים מוקלטים מחדדים את מיומנויות הקשב שנפגעו בדור המסכים.

כיצד מצטרפים לתוכנית?

ההרשמה לשנת תש"פ נפתחה

לאיזה ספרים תקשיבו בחודש הקריאה? אתם מחליטים!

 

אוזניים לכותר, ידיעות אחרונות מספרים על תוכנית ספרייה בכיס דצמבר 2018

למידע נוסף ניתן לפנות לצוות המרכז ללימודי רוח: Merkaz.ruach@nli.org.il