מוזיקה > הקלטות נבחרות > שני שירים ליום הזכרון

שני שירים ליום הזכרון

שני שירים ליום הזכרון

​​​​​​​השירים "עקדת יצחק" ו"בכל שנה בסתיו גיורא" הם שירים שכתבה המשוררת והמלחינה נעמי שמר בעקבות נפילת לוחמים שהכירה ובהשראת מותם. שירים אלו מבטאים יותר מכל את השבר שנגרם למשפחות הנופלים עם אובדן יקיריהם. בד בבד, פרשו השירים כנף אל מעבר לגבולות האבל הפרטי והפכו לנכסי צאן ברזל של התרבות הישראלית, שירים המספרים את סיפור החיים והמוות במדינת ישראל.

​ביום שישי כ"ח חשוון, 1.12.1967, יצאו יצחק (אקי) ארצי והנווט אלחנן רז לטיסת ביון מעל מצרים. הם לא שבו מטיסתם. המאורע הקשה היה השראה לכתיבת השיר "עקדת יצחק" מאת נעמי שמר. במכתב לאמה (רבקה ספיר) מהתאריך ה-19.12.1967 כותבת שמר: "...השיר החדש שלי "עקדת יצחק", מעורר אותה לבכי באופן קבוע. (כתבתי אותו אחרי האסון של אקי ארצי, אבל אני הוגה בו כבר זמן רב)."
 
בשירה של נעמי שמר, סיפור העקדה המקראי כמו קם לתחיה. מן ההרים ש"בארץ ההיא" עולה "צעקה גדולה: הנה האש והנה העצים והנהו השה לעולה" ובסופה "לא נשכח את בנך את יחידך אשר אהבנו, לא נשכח את יצחק".

 

לחן השיר מעניין ומורכב, ותואם לטקסט הקשה. לשיר "עקדת יצחק" מספר ביצועים. בחרנו כאן ביצוע מעניין משנת 1970 של הזמר דני ליטני בעיבודו ובניצוחו של המוזיקאי נועם שריף, וכן ביצוע ידוע יותר של הזמר דני גרנות וחבורת "בימות" מתוך ערב שירי נעמי שמר בתיאטרון "בימות" משנת 1972.
NLI_ImageGallery
NliImageGallery

בספר השירים השני של נעמי שמר משנת 1975 מופיע השיר "בכל שנה בסתיו גיורא" בתוספת הקדשה "לגיורא שוהם" והכיתוב "גיורא שוהם נפל ממערב לתעלה במלחמת יום הכיפורים והוא בן כ"א".
 
גיורא שוהם היה בנם של ידידים קרובים של נעמי שמר ושל בעלה מרדכי הורוביץ. נפילתו היתה מכה קשה, קרובה וכואבת לנעמי ולמשפחתה. שמר כתבה את השיר בעקבות המאורע הטרגי. בשיר מוזכרים עוד מ"מיטב השושנים", שתי דמויות מיוחדות מדור הפלמ"ח יחיעם ויץ וטוביה קושניר. יחיעם ויץ נהרג בפעולת הפלמ"ח ב"ליל הגשרים", בשנת 1946, עוד לפני פרוץ מלחמת השחרור. טוביה קושניר היה אחד מלוחמי הל"ה שנפל במהלך ניסיון לשחרר את גוש עציון בשנת 1948. שניהם, יחיעם וטוביה, היו ברוכי כישרונות. יחיעם המוזיקלי היה מוכשר בתחומי הכימיה והבוטניקה ("ושם יחיעם עוד שר לו ומריע") ואילו טוביה קושניר היה בוטנאי ("טוביה מגדל עדין איריסים שחורים ונדירים").
 
עדות מעניינת הנוגעת לשיר מצויה בחטיבת המכתבים בארכיון נעמי שמר. במכתב מאת הסופר שמעון קושניר, אביו של טוביה, שבו כותב האב על אודות השיר, הוא אומר: "...תודת נפשי למכתבך ולשירך 'בכל שנה בסתיו גיורא', על שבצלילי מנגינתך שלבת בין היקרים שוכני החסד והחן. את זכר טוביה והאיריסים, עליהם ועל מיטב השושנים הנערפים בכל שנה בגינתך, עלו וירדו דמעותיי, תודה על חסדך...".
 
בדומה לשיר "עקדת יצחק" בולט הלחן באופיו הבלדי, הסיפורי. השיר בוצע בידי זמרים שונים: אסתר שמיר, יהודית רביץ ואחרים. הביצוע שלפניכם, בקולה של נעמי שמר עצמה, בליווי מינימלי של פסנתר משנת 1982.

 

NLI_ImageGallery
NliImageGallery