מה בספרייה > תכנית בוסתן

תכנית בוסתן

הספרייה שמחה להודיע על בחירת משתתפי המחזור הראשון בתכנית "בוסתן"

 

"בוסתן" היא תכנית ייחודית ופורצת דרך, המפגישה בין יוצרים מקהילות שונות, מבקשת לחשוף בפניהם את אוצרות הספרייה ולתמוך ביצירה חדשה.

 

שבעה מלגאים, מהם ארבעה הכותבים בעברית ושלושה הכותבים בערבית, יתמסרו בקיץ לחודש של כתיבה אינטנסיבית ולמידת עמיתים. לאחר מכן יקחו מלגאי "בוסתן" חלק בשורה של אירועי תרבות והעשרה בספרייה ובמקומות שונים ברחבי הארץ, שמטרתם להדק את הקשר בין יוצרים לבין קהילותיהם, כמו גם בין הספרייה הלאומית לבין קבוצות וקהלים שונים בחברה הישראלית.

 

על הזוכים

מוחמד בקריה (1968) בוגר האוניברסיטה העברית במסלול דו חוגי של לימודי שפה וספרות ערבית ותולדות התיאטרון. מזה עשרים שנים בקריה הוא עיתונאי, עורך ומגיש בקול ישראל בערבית. בשנת 2005 זכה בתואר העיתונאי הטוב ביותר בחברה הערבית, ולאורך השנים זכה בתעודות הוקרה נוספות על פועלו בתחומי התרבות. בקריה כותב שירה וסיפורים קצרים. על הספסל השחוק (2015) הוא אוסף שיריו הראשון. ב-2016 ראה אור ספרו השני, נפש נשואה על הרוח, אותו הגיש לשיפוט.

 

נימוקי השופטים (נפש נשואה על הרוח):

בקריה הוכיח שהוא יכול לפרוץ דרכי הבעה ומסגרות לשוניות רגילות. כתיבתו העשירה ורבת הרבדים מפגינה שליטה בשפה וברזיה. יש ביצירתו נגיעה באגדות עמים וסמלים דתיים המשקפים היכרות רחבה עם תרבויות אנושיות.

 

 

רועי בית לוי (1976) נולד ברמת גן להורים ממוצא דרום אמריקאי. גדל והתחנך בבואנוס איירס וברמת השרון, ועתה מתגורר בתל אביב. בית לוי עבד כעיתונאי וכתסריטאי וכיום מנהל את תחום התקשורת באגודה הישראלית לאקולוגיה ולמדעי הסביבה. ספרו הרים אני רואה (2014) אותו הגיש לשיפוט, זיכה אותו בפרס טובה ויצחק וינר לעידוד יצירה ספרותית מקורית.


נימוקי השופטים (הרים אני רואה)

במרכז הרומן יחסים מורכבים ונוגעים ללב בין אב לבן. ההתוודעות ביניהם מתרחשת תוך כדי נסיון בלשי כמעט ומלא הפתעות של הבן למצוא את האב, שהיה אמור לפגשו בשדה התעופה. אנושיות עמוקה וחוש הומור מטלטל מוסיפים גם הם לרושם המענג של הקריאה בספר.

(תמונה: מוטי קיקיון)

 

 

ג'ודת ג'ורג' עיד (1970) הוא סופר ומשורר מן העיר נצרת, מרצה בתחומי החינוך, פסיכולוגיה ומדעי החברה. לעיד תואר ד"ר בחינוך מאוניברסיטת דרבי, וכמו כן הוא מחזיק בתואר שני בעבודה סוציאלית ותעודת הוראה בפסיכולוגיה. עיד פרסם מספר רב של ספרי ילדים, לצד אוספים של סיפורים קצרים, שירה ופרוזה. הוא זכה בפרסים, מענקים ותעודות הוקרה על פועלו בתחום הספרות, השירות הסוציאלי והחינוך. עיד הגיש לשיפוט את אוסף שיריו חלל וירטואלי ומקום (2014).

 

נימוקי השופטים (חלל וירטואלי ומקום)
מתוך שליטה בשפה, התבוננות במצבים קיומיים ונגיעה בסוריאליסטי, מצליח ג׳ודת עיד לברוא עולמות וירטואליים על גבול ההזיה המחוברת למציאות, ויוצר חווית קריאה משמעותית. כתיבתו פורצת את גבולות ההבעה המסורתית ומעוררת שאלות רבות ומחשבה בנושאים פילוסופיים וחברתיים.

(תמונה: ראיק קזמוז, פוטו סטודיו אלנוג'ום נצרת)

 

 

יונתן פיין (1984) מתגורר בתל אביב. פיין הוא סופר ומתרגם, אשר פרסם מאמרים וביקורות ספרות בהארץ וב-Ynet. זוכה פרס לכתיבה ספרותית ע"ש הרי הרשון באוניברסיטה העברית. הגיש לשיפוט את ספרו הראשון משוחרר (2013), שזכה בפרס שרת התרבות בתחומי היצירה הספרותית תשע"ה.

נימוקי השופטים (משוחרר)
העיסוק בנושאי ההתבגרות האנושית הוא מרכזי וחיוני בספרות ועִם זאת עלול בקלות לגרור את כותבוֹ ליצירת בוסר. יונתן פיין, כבר בספרו הראשון, מצליח להמנע ממלכודת זאת על-ידי נגיעות עדינות ורגישות בגיבוריו. סיפורי הקובץ "זוכרים" תמיד שהם עוסקים באנשים ממשיים על חולשותיהם ומאמציהם.

(תמונה: מוטי קיקיון)

 

 

איתן דרור-פריאר נולד בירושלים. ​למד מוסיקולוגיה באוניברסיטה העברית בירושלים והלחנה לקולנוע בבית הספר רימון. הוציא עד כה שני דיסקים משיריו. ספרו הראשון של דרור-פריאר, האצבעות על הגבעה (2015) זכה בפרס ספיר לספר ביכורים. זהו הספר אותו הגיש לשיפוט.

 

נימוקי השופטים (האצבעות על הגבעה)
ספר הפרוזה האצבעות על הגבעה שומר על איזון נדיר למדי בין הצורך ליצירת מתח עלילתי ורגשי לבין התרחקות מכל דרמטיזציה. גיבורי הסיפורים מצויים במצבים נפשיים מורכבים ותודעתם חשופה לא פעם לעולם התוהו. ההבנה הפסיכולוגית והספרותית המרשימה של הסופר מבטיחה הישגים ספרותיים חשובים גם בעתיד. 
(תמונה: יותם יעקבסון)

 

 

 

יוסף עוזר (1952) נולד בירושלים, גדל והתחנך במושב ברק בעמק יזרעאל. לאחר מלחמת יום הכיפורים נטה להדגיש את זהותו היהודית בצביונה החרדי. הוא למד חינוך וספרות באוניברסיטת חיפה, ושימש כמנהל חינוכי במערכת החינוך החרדית עד שפרש ממנה בפחי נפש. עוזר הוא מחברם של מספר ספרי שירה, וזכה פעמיים בפרס ראש הממשלה לספרות. עוזר העמיד לשיפוט את ספר שיריו עמק יזרעאל ירושלים (2013).

 

נימוקי השופטים (עמק יזרעאל ירושלים)
השירים בעלי חותם אישי מובהק ועם זאת קומוניקטיביים במיוחד. יש בהם תבונה ופשטות, בשלות נפשית ושובבות. בכך מתממשת החתירה לשירה שיש בה ענין ומחויבות ובאותה עֵת גם מצב תודעתי של שחרור.

 

 

אתיר ספא (1984) מבאקה אל-גרבייה היא בעלת תואר שני בשפה וספרות ערבית מאוניברסיטת תל אביב. עבודת הגמר שלה הוקדשה לפילוסופיה של הכיעור בספרות הערבית המודרנית. ספא עוסקת בחינוך בלתי פורמלי, בביקורת ספרות, בעריכה ובתרגום. ספא הגישה לשיפוט את ספרה הראשון, ציוץ, רומן אשר ראה אור בשנת 2014 ובמהלך כתיבתו נתמך על ידי מלגת הקרן הערבית לאמנות ותרבות (AFAC). ציוץ אף הועמד לפרס מאן בוקר לספרות הערבית.

 

נימוקי השופטים (ציוץ)
ספרה של אתיר ספא נכתב בשפה לירית עשירה, והוא מחבר תחומי ידע ועניין רבים בסגנון קולח. הנגיעות ברובד הפילוסופי בספר מאירות דמויות ועולמות שונים. ספרה מגלם את המתח בין מציאות הרובצת על נפש היוצרת ואקטואליה המגמדת את מעופה, לבין רצונה של יוצרת החפצה בשבירת המציאות.

 

 

על התכנית

תכנית "בוסתן" מזמינה יוצרים שפרסמו לפחות ספר פרוזה אחד או שני ספרי שירה בחמש השנים האחרונות בעברית ו/או בערבית להתמסר לכתיבה וליצירה, להתוודע אל אוצרות הספרייה, לקחת חלק בלימוד משותף ובשורה של אירועי תרבות.


משתתפי המחזור הראשון בתכנית יקחו חלק במפגש היכרות (ריטריט) בן ארבעה ימים בראשית חודש יולי, ומיד לאחריו יחלו בחודש של כתיבה אינטנסיבית ולימוד משותף בספרייה הלאומית בירושלים. כמו כן יוזמנו המלגאים לקחת חלק במגוון אירועי תרבות וספר בקהילות ברחבי הארץ ובספרייה.


המשתתפים בתכנית "בוסתן" יהנו ממלגה חד פעמית בסך 10,000 ₪ וכן מלינה בירושלים במהלך חודש הכתיבה.