שאלות ותשובות

 

כיצד מצטרפים לרשת ארכיוני ישראל?
לחץ כאן כדי לעבור לעמוד המסביר את אופן ההצטרפות לרשת ארכיוני ישראל.  

 

האם כדי להצטרף לרשת ארכיוני ישראל עלי לעזוב את מערכת המידע שבאמצעותה אני מתנהל כיום?
כלל וכלל לא! כל שנדרש ממך הוא לבצע EXPORT בתקן EADI למידע הקטלוגי ולעותקים הדיגיטליים במערכת ולשלוח את כל המידע אלינו. ניתן להתייעץ עם צוות הפרויקט כדי לקבל הנחיות והבהרות לביצוע שלב זה. 

 

אינני יודע בכלל כיצד ניתן לבצע EXPORT במערכת המידע שבה אני עובד. מה עושים?
במקרה זה יש לפנות לתמיכה של המוצר שברשותך.

 

ביצעתי EXPORT אך המידע לא בתקן EADI. מה עושים?
ניתן להשתמש בכלי המיפוי שהפרויקט מספק כדי להפוך את המידע לתקן EADI. 

 

האם ביצוע EXPORT למידע והעברתו לרשת ארכיוני ישראל עולה לי כסף?
העברת הקטלוג לרשת ארכיוני ישראל והצגתו ברבים, לרבות אפשרויות חיפוש וכד' היא ללא תשלום. במידה והארכיון מעוניין לאחסן בפרויקט רשת ארכיוני ישראל גם את הקבצים של העותקים הדיגיטליים של המידע, הרי שיש לכך עלות נמוכה יחסית על כל 1TB של מידע. העברת העותקים הדיגיטליים הכרחית לצורך הנגשת העותקים הללו באינטרנט.  

 

אם אין לי מערכת מידע, כיצד ניתן להצטרף לרשת ארכיוני ישראל?
ראשית, באפשרותך לרכוש מערכת. בשוק הישראלי ישנן מספר חברות המתמחות במערכות מידע לניהול ארכיונים.
 
בנוסף, ארכיונים שאין ברשותם מערכת מידע יוכלו להשתמש במערכת המידע לניהול קטלוג ארכיוני שמציע פרויקט רשת ארכיוני ישראל. מערכת זו של חברת Adlib Information Systems פועלת בעברית ויכולה לפעול בכל מחשב עם Windows 7 וחיבור אינטרנט.  

 

האם יש עלות לשימוש במערכת Adlib?
עבודה עם מערכת זו מחויבת ברכישת רשיונות שימוש למשתמש. לדוגמה, אם בארכיון עובדים במקביל 2 עובדים, יש לרכוש שני רשיונות. במידה ועובד רק אדם אחד, יש לרכוש רשיון אחד. הרכישה מתבצעת דרך צוות הפרויקט. מדובר בעלות חד פעמית.
בנוסף, ישנם דמי תחזוקה חודשיים בסך כולל נמוך. 

 

ארכיון שאני מכיר קיבל את המערכת ללא תשלום, מדוע עליי לשלם על רשיון?
ראשית, יש להבין כי התשלום עבור הרשיונות אינו נשאר ברשות הפרויקט אלא מועבר כולו לחברת Adlib. בתחילת הפרויקט ועדת התוכן של רשת ארכיוני ישראל, המורכבת מאנשי מקצוע מארכיון המדינה, הספרייה הלאומית וכן יועצים חיצוניים, הגדירה עבור אילו ארכיונים תתבצע רכישת הרשיונות (בלבד) על חשבון הפרויקט. ההגדרה הזו התבצעה על-פי קריטריונים ברורים ומקצועיים. בכל מקרה, על ארכיונים אלו מוטל תשלום דמי התחזוקה החודשיים, שהם, כאמור, נמוכים.

 

האם ישנן עלויות נוספות לשימוש ברשת ארכיוני ישראל?
במידה והארכיון מעוניין לשמור במערכת, בנוסף לקטלוג, גם את הקבצים של העותקים הדיגיטליים במערכות הפרויקט, הרי שיש לכך עלות נמוכה יחסית על כל 1TB של מידע.

 

באם אני ארכיון מסחרי, האם אפשר להצטרף לפרויקט?
כן, בוודאי! ארכיונים מסחריים רבים מחזיקים בחומרי מורשת לאומית ולכן הם מאוד רלוונטיים לפרויקט ויכולים להיות חלק מרשת ארכיוני ישראל. העלויות דומות לאלו של ארכיונים לא מסחריים, למעט הבדל אחד: על ארכיון מסחרי מושתת עלות רישיון לארכיון במערכת Adlib. לארכיונים שאינם מסחריים אין צורך ברכישת הרשיון הנ"ל שכן הפרויקט רכש רשיון ארצי לכל הארכיונים שאינם מסחריים. צוות הפרויקט ילווה את הארכיונים הללו ויתן ליווי מקצועי בדיגיטיזציה, ייצוא הקטלוג וכו'.