תערוכות

​​​​​​​​​​​​בספרייה הלאומית מוצגות תערוכות מתחלפות, בהן ניתן להיחשף לפריטים שונים ומגוונים מאוצרותיה. התערוכות פתוחות לקהל הרחב ללא תשלום, בשעות הפעילות של הספרייה.
 
לתיאום סיור מודרך הכולל ביקור בתערוכות ניתן לפנות למרכז המבקרים:
דוא"ל: Visitors@nli.org.il
טלפון: 074-733-6125

 ליבנו ענה בתפילה נושנה

​ 

מבחר יצירות הנוגעות לתפילות הימים הנוראים, לתקווה ולאיחולים אותם מבשרים חגי תשרי ולשנה החדשה. במרכז התערוכה יוצגו חמישה מחזורי תפילה עתיקים מתפוצות ישראל: מחזור וורמס מאשכנז ומחזור קטלוניה מספרד, שניהם מהמאה ה-13. נוסף על כך יוצגו קֶרע פיוט מהקליר ששרד בַגניזה וסידור בכתב ידו של ר' שלום שבזי, גדול משוררי תימן.


לאוצרות אלה מתווספים פיוטים מוסלמיים שנכתבו בפרס ובמזרח, תחריטים אירופאיים המציגים את חגי תשרי בעת החדשה ועשרות גלויות "שנה טובה" משלושת העשורים הראשונים של המדינה.

 

התערוכה מוצגת בקומת הכניסה בין התאריכים 2.9-4.11.2018.

​החל ב-17.9 ועד אחרי סוכות, התערוכה תהיה סגורה


 

מתוך מחזור וורמס​מכתב מנעמי שמר אל רבקה ספיר, ספטמבר 1971

 

 

הכניסה חינם!


 

בהיוולד מדינת ישראל: ירושלים בתש"ח

 

תצלומיו של משה (מרלין) לוין המוצגים בתערוכה הם מבחר קטן מתוך קבוצה מרשימה למדיי של דימויים שצולמו בצבע, בימי מלחמה ומצור, עם כינונה של מדינת ישראל. על אף שרבים הנציחו במצלמתם את אותה תקופה, הרי שתצלומיו של לוין מיוחדים במינם בשל העובדה שצולמו בשקופיות צבעוניות שנשתמרו במצב מצוין.

 

משה (מרלין) לוין נולד בשנת 1921 בהאריסבורג, פנסילבניה. בצעירותו למד עיתונות באוניברסיטת טמפל שבפילדפלפיה. לימודיו נפסקו עקב מלחמת העולם השנייה, והוא גוייס לצבא ארצות הברית ושירת באירופה וביפן. לאחר שחרורו, סיים את לימודיו. בשנת 1947 הוא עלה ארצה עם רעייתו, בתיה לבית שופמן, ונשכר מייד כעורך בעיתון "פלסתיין פוסט". במקביל, שימש לוין ככתב מיוחד של סוכנות הידיעות "יונייטד פרס". במסגרת זו, נשלחו אליו סלילי צילום צבעוניים ששימשו אותו לכתבות ששלח מהארץ. מבחר מתצלומים אלה נתרם על-ידו לספרייה הלאומית בשנת 2000, כחלק מתערוכה שהוצגה.

 

משה (מרלין) זכה לפעילות ארוכת שנים כעיתונאי בירושלים וכתב של רשתות שידור שונות. הוא נפטר בשנת 2016. ארכיונו שמור כיום ברשות אוספי צבי ועפרה מיתר.


התערכה מוצגת בקומה 1.

 

הכניסה חינם!

 

​דור תש"ך 1960: ישראל בשנת חנוכת משכן הספרייה הלאומית

דור תש"ך 1960טקס הנחת אבן הפינה למשכנה העתידי של הספרייה הלאומית, אשר נערך ב-5 באפריל 2016, אינו רק ראשיתו של פרק מסעיר בתולדותיה. זוהי גם תחילתו של תהליך פרידה מן המשכן הנוכחי כאן, בקמפוס גבעת רם. ברגע היסטורי זה בחרנו להתמקד, במחווה לדור החולמים והבונים, בשנה שבה נחנך הבית הזה: 1960 (תש"ך-תשכ"א).


שנת 1960 חלפה במתינות, בין המאבקים והמשברים שלפניה ואלה שיבואו אחריה. התערוכה מציגה את הרקע להקמת בניין הספרייה בגבעת רם, ומתארת את עולם הספר והספרות, את תרבות הפנאי המקומית ואת פני החברה הישראלית במדינתה הצעירה באותם ימים.


התערוכה תהיה פתוחה לקהל החל מ-06.04.2016 ועד 28.10.2016.

הכניסה חופשית בשעות פעילות הספרייה בימים א'-ו'.


לטעימה מהתערוכה


 

בכל עט ועת: הגדות פסח כתובות ביד

בכל עט ועתכמעט אין יהודי, קרוב כרחוק, בדור הזה ובדורות הקודמים, שאינו מסב לשולחן ליל הסדר וקורא בהגדה. ההגדה של פסח היא כנראה הטקסט הנקרא בתולדות העם היהודי והחיבור העברי שנדפס ביותר מהדורות מכל חיבור אחר.

 

התערוכה "בכל עט ועת" מבוססת על הגדות פסח שנכתבו ואוירו ביד, החל מהמאה השתיים עשרה ועד המאה העשרים. הגדות פרסיות ובבליות, אירופאיות ואפריקניות, הגיעו לידינו, והן מגוללות את סיפורן של קהילות יהודיות המובחנות בלשונותיהן ובסגנונות כתיבתן, בתפיסת עולמן ובשלל הסיבות שהביא את מעתיקיהן למשוך בעט, אך כולן שומרות אמונים לטקסט העתיק, המוכר והאהוב.


התערוכה תהיה פתוחה לקהל החל מ-06.04.2016 ועד 13.05.2016.
הכניסה חופשית בימים א'-ה' בין השעות 16:00-09:00 וביום ו' בין השעות 13:00-09:00.