תערוכות

​​​​​​​​​​בספרייה הלאומית מוצגות תערוכות מתחלפות, בהן ניתן להיחשף לפריטים שונים ומגוונים מאוצרותיה. התערוכות פתוחות לקהל הרחב ללא תשלום, בשעות הפעילות של הספרייה.
 
לתיאום סיור מודרך הכולל ביקור בתערוכות ניתן לפנות למרכז המבקרים:
דוא"ל: Visitors@nli.org.il
טלפון: 074-733-6125

​תערוכה חדשה: עיר חלום - ירושלים ממעוף הדמיון

אין עוד עיר כירושלים אשר הציתה את הדמיון במהלך הדורות. יהודים, נוצרים ומוסלמים נשאו אל העיר את עיניהם בכמיהה, וציירו את דמותה בעיני רוחם. דמות זו שיקפה, לרוב, את מאווייהם של החולמים, יותר מאשר את מראה העיר עצמה, אשר במציאות היתה רחוקה מאוד מן התפקיד הנשגב שמילאה בשלוש הדתות המונותאיסטיות. בשנת היובל לאיחוד ירושלים בחרנו להתמקד דווקא בחולמים, ולהציג את נקודת מבטם של אלה אשר מעולם לא ביקרו כאן, אך הילכו כבני-בית ברחובותיה ובסמטאותיה של העיר.

 


 

התערוכה "עיר חלום: ירושלים ממעוף הדמיון", ממחישה כיצד דמיינו את ירושלים אלה אשר לא ראו אותה מעולם. מפות עתיקות, כתבי יד נדירים ופריטים נוספים מאוספי הספרייה הלאומית מוצגים לראשונה לציבור ומספקים תמונה מרתקת של העיר שאליה כמהו יהודים, נוצרים ומוסלמים.

 

מגוון הביטויים הגרפיים של חלום ירושלים, המוצגים בתערוכה, הם רק טיפה מן הים האדיר של הפריטים הקשורים לעיר הנצח. ארבעת שערי התערוכה מבקשים להציג את דימוייה השונים של ירושלים בעיני אלה שחלמו את עברה של העיר, אותה כפי שהיא בהווה, ובאופן שתיראה בעתיד.


 

הכניסה חופשית בימים ראשון-חמישי, בין השעות 20:00-09:00 ובימי שישי בין השעות

12:00-09:00. התערוכה תינעל בתאריך 15.10.2017.

 

איך מציירים שיר?

דף מתוך ספר שירי הילדים של יצחק קצנלסון "קטנים רעננים", משנת 1920, עם איוריו של האוסטרי ארנסט קוטצרמשוררים מציירים, ציירים כותבים שירה – כיצד מתיישבים כל אלה יחד, ומהם היחסים המיוחדים שבין הכותב למאייר? התערוכה מציגה 21 מפגשים בין שיר לציור, המגלים פנים מפתיעות ובלתי מוכרות של יוצרים ידועים. פריטים נדירים אלה מעלים ארבעה סוגי יחסים שבין משוררים לציירים, בין מאיירים לשירה ובין דימוי למילה הכתובה.


 


 

הכניסה חופשית בימים א'-ה' בין השעות 18:00-09:00 וביום ו' בין השעות 12:00-09:00.

​דור תש"ך 1960: ישראל בשנת חנוכת משכן הספרייה הלאומית

דור תש"ך 1960טקס הנחת אבן הפינה למשכנה העתידי של הספרייה הלאומית, אשר נערך ב-5 באפריל 2016, אינו רק ראשיתו של פרק מסעיר בתולדותיה. זוהי גם תחילתו של תהליך פרידה מן המשכן הנוכחי כאן, בקמפוס גבעת רם. ברגע היסטורי זה בחרנו להתמקד, במחווה לדור החולמים והבונים, בשנה שבה נחנך הבית הזה: 1960 (תש"ך-תשכ"א).


שנת 1960 חלפה במתינות, בין המאבקים והמשברים שלפניה ואלה שיבואו אחריה. התערוכה מציגה את הרקע להקמת בניין הספרייה בגבעת רם, ומתארת את עולם הספר והספרות, את תרבות הפנאי המקומית ואת פני החברה הישראלית במדינתה הצעירה באותם ימים.


התערוכה תהיה פתוחה לקהל החל מ-06.04.2016 ועד 28.10.2016.

הכניסה חופשית בשעות פעילות הספרייה בימים א'-ו'.


לטעימה מהתערוכה


 

בכל עט ועת: הגדות פסח כתובות ביד

בכל עט ועתכמעט אין יהודי, קרוב כרחוק, בדור הזה ובדורות הקודמים, שאינו מסב לשולחן ליל הסדר וקורא בהגדה. ההגדה של פסח היא כנראה הטקסט הנקרא בתולדות העם היהודי והחיבור העברי שנדפס ביותר מהדורות מכל חיבור אחר.

 

התערוכה "בכל עט ועת" מבוססת על הגדות פסח שנכתבו ואוירו ביד, החל מהמאה השתיים עשרה ועד המאה העשרים. הגדות פרסיות ובבליות, אירופאיות ואפריקניות, הגיעו לידינו, והן מגוללות את סיפורן של קהילות יהודיות המובחנות בלשונותיהן ובסגנונות כתיבתן, בתפיסת עולמן ובשלל הסיבות שהביא את מעתיקיהן למשוך בעט, אך כולן שומרות אמונים לטקסט העתיק, המוכר והאהוב.


התערוכה תהיה פתוחה לקהל החל מ-06.04.2016 ועד 13.05.2016.
הכניסה חופשית בימים א'-ה' בין השעות 16:00-09:00 וביום ו' בין השעות 13:00-09:00.