הספרייה הדיגיטלית > תערוכות > מעגל השנה > יום השואה > מכתבה האחרון של חנה סנש

מכתבה האחרון של חנה סנש

 הספרייה הלאומית מציגה את המכתב האחרון שחנה סנש כתבה לאחיה

​​​​​​​​לציון יום השואה חושפת הספרייה הלאומית את מכתבה האחרון של חנה סנש. חנה סנש שלחה את המכתב מצ'כוסלובקיה, שבאותם ימים הייתה חלק מקרואטיה. הנמען הוא אחיה גיורגי (גיורא), וחנה שולחת את המכתב שבועות אחדים לפני שהוצאה להורג.

חנה סנש נולדה בבודפשט שבהונגריה בשנת 1921 למשפחה יהודית משכילה. היא  התקבלה לבית ספר פרוטסטנטי לבנות, אך כאשר נבחרה למועצה הספרותית של בית הספר, נמנע ממנה להצטרף למועצה, מסיבות אנטישמיות. נוכח האנטישמיות שרווחה בהונגריה מולדתה, חנה הפכה לציונית נלהבת. בשנת 1939 עלתה לארץ-ישראל ולאחר מכן הצטרפה לקבוצת צעירים שהקימו את קיבוץ שדות-ים.

 
 
חנה סנש בקיבוץ שדות-ים

בשנת 1943 התנדבה לצבא הבריטי והצטרפה לקבוצת צנחנים בני הישוב העברי בארץ-ישראל שיועדו לצנוח על אדמת אירופה, במסגרת המאבק בגרמניה הנאצית. 

ב-15 במרץ 1944 צנחו חנה סנש וחבריה בקרואטיה, ליד הגבול ההונגרי, שם הצטרפו לקבוצת פרטיזנים מקומית. ביוני 1944 חצתה חנה סנש את הגבול להונגריה ונתפסה על ידי חיילים הונגרים. היא נשלחה לכלא בבודפשט, שם נחקרה בעינויים.
 
סנש הועמדה לדין באשמת ריגול ובגידה במולדתה, כלומר בהונגריה, אך עוד בטרם הסתיים משפטה היא הוצאה להורג, ב-7 בנובמבר 1944 והיא בת 23.
 
מכתבה של סנש נכלל באוספי המכתבים בספרייה הלאומית הכוללים מכתבים של גדולי אנשי הרוח, הסופרים, האמנים ודמויות מרכזיות נוספות בעם היהודי ובמדינת ישראל.
 
המכתב הזה של חנה סנש, כמו מכתבים אחרים שלה, נכתב באנגלית. נראה שהסיבה לכך היא שחנה סנש, כחיילת בשרות הצבא הבריטי, רצתה להיות בטוחה שהמכתב יאושר על ידי הצנזורה ויגיע ליעדו. בעת כתיבת המכתב, חנה לא ידעה בדיוק היכן היא נמצאת.
 
מכתב זה של חנה סנש, שהיה האחרון שכתבה לפני שנרצחה, הוא אחד מאותם מסמכים חשובים שמכוננים את זיכרון השואה והגבורה בציבוריות הישראלית. הספרייה הלאומית מעלה את כל אותם אוצרות ונכסים לאומיים לרשת האינטרנט, ומממשת בכך את תפקידה לשמר את ההיסטוריה היהודית ולהעמיד לרשות הציבור את החומרים הנדירים שבאוספיה.

פריטי ארכיון נדירים בנושא השואה: ספרות, תמונות, מכתבים שירים ועוד


 
העמוד הראשון ממכתבה של חנה סנש
העמוד השני ממכתבה של חנה סנש