הספרייה הדיגיטלית > תערוכות > מאוסף ישראל > תמונות מספרות: כך עברנו לבניין הספרייה בגבעת רם

תמונות מספרות: כך עברנו לבניין הספרייה בגבעת רם

​טקס הנחת אבן הפינה למשכן העתידי של הספרייה הלאומית, שהתקיים ב-5 באפריל 2016, אינו רק ראשיתו של פרק חדש ומסעיר בתולדות הספרייה; זוהי גם תחילתו של תהליך הפרידה מן המשכן הנוכחי, בקמפוס גבעת רם. בחרנו לציין זאת בתערוכה מיוחדת, שתהיה פתוחה לקהל החל מה-6 באפריל, בה נתמקד בסיפורו של מבנה הספרייה הלאומית בגבעת רם על רקע המאורעות ההיסטוריים שהובילו להקמתו, ועל רקע פני החברה בישראל בשנת 1960.

...
המצב הצבאי והמדיני בתקופת מלחמת העצמאות גרם לניתוק של קמפוס האוניברסיטה העברית בהר הצופים, בו שכן מאז שנת 1930 גם בניין בית הספרים הלאומי והאוניברסיטאי (לימים, הספרייה הלאומית). בהיעדר משכן קבע נגיש, נגזרו על בית הספרים שנות נדודים. מרבית המחלקות שוכנו בבניין טרה-סנטה, אולם אוספיו פוזרו במבנים שונים ברחבי ירושלים.

לאחר שביתת הנשק בתום המלחמה התאפשרה העברת אוספי הספרים מהר הצופים בשיירות משוריינות, שעשו את דרכן בחסות האו"ם, ומשכן הספרייה – שנחנך רק שמונה עשרה שנים קודם לכן, ברוב פאר והדר – ננטש באופן סופי.

הספרייה הלאומית הייתה זקוקה לבית חדש, ולפיכך, בשנת 1957 הוחלט לשלבה בקמפוס האוניברסיטה שנבנה באותם ימים בגבעת רם. אספנו כמה תמונות היסטוריות, המציגות את המסע המורכב שעברה הספרייה – החל משנות הגלות מהר הצופים ועד חנוכת משכנה הנוכחי בשנת 1960.

 

תמונות נוספות מהמעבר ההיסטורי, כמו גם ספרים, כרזות, מוזיקה וקריקטורות שכולם שיר הלל לשנת 1960, מוצגים בתערוכה המיוחדת "​דור תש"ך 1960: ישראל בשנת חנוכתו של משכן הספרייה הלאומית", עכשיו בבניין הספרייה. הכניסה חופשית!