מדור העיתונות העברית במאה ה-19

מדור העיתונות העברית במאה ה-19

כתבי העת הראשונים בעברית היו פרי השפעתה של תנועת הנאורות האירופית בשלהי המאה ה-18 על האינטלקטואלים היהודים וחזון האמנסיפציה המודרני. בפרוסיה, שם נוסד כתב העת העברי הראשון, "המאסף" (קניגסברג, 1784), פעל חוג מרכזי של אינטלקטואלים כאלה, שהאידיאולוגיה שלהם חתרה לגשר בין הקהילות היהודיות לחברה הכללית וזאת באמצעות תרבות הנאורות ושינוי הערכים שהיא אמורה לחולל. חוגים דומים פעלו במקומות נוספים במערב-אירופה ובמרכזה, ומעט גם במזרחה. הם דגלו בהפקעת המונופול על החינוך מידי אנשי הדת השמרנים, הגברת לימודי החול והמדע, שינוי הפרנסות היהודיות האופייניות, כמו הרוכלות ומעבר למלאכות יצרניות ולחקלאות, ועוד. בין היתר שללו משכילים אלה את השימוש ביידיש, השפה היהודית המיוחדת לקהילות האשכנזיות, ודגלו במעבר לשפת המדינה. לעברית כשפת הקודש וכשפת התרבות הגבוהה של היהודים לאורך הדורות הייתה בעיניהם לגיטימציה ואת תעמולתם ושלבי ההכשרה הראשונים של היהודים לדרישות החברה המודרנית ביקשו לקדם באמצעותה. כך אירע, שכתבי העת הראשונים של מה שכונה לימים "תנועת ההשכלה היהודית" פורסמו בעברית, החל משלהי המאה ה-18. 
 
כתבי העת המשכיליים העבריים המוקדמים התמקדו בפרסום דברי ספרות וחינוך, שירתו קהל קוראים מצומצם ביותר ולא האריכו ימים. העיתונות היהודית בכללותה לא התפתחה כמעט עד שנות הארבעים של המאה ה-19. או-אז התרבו כתבי העת והעיתונים היהודיים במערב-אירופה ובמרכזה, אך אלה שיקפו כבר את התקדמות תהליך ההסתגלות לתרבות הסביבה והשתמשו בשפות המדינות השונות: גרמנית, אנגלית, צרפתית, הונגרית, וכו'. תנופה בהתפתחות העיתונות בשפה העברית התרחשה רק משהתרחבה תנועת ההשכלה במזרח-אירופה, מקום מושבם של רוב יהודי העולם. תהליכי ההסתגלות לתרבות הסביבות הסלאביות היו שונים מאשר בסביבות אירופיות אחרות, העברית לא איבדה שם חיש מהר את מקומה, היה לה שוק גדול יחסית של קוראים והיא החלה להתפתח כשפה מודרנית. כך החלו יוצאים משנות החמישים של המאה ה-19 כתבי-עת ועיתונים בעברית, שנתנו מקום חשוב ומרכזי לחדשות והאריכו ימים (המגיד, המליץ , ועוד). לא רק הזרם המשכילי העברי השתמש באמצעי התקשורת החדש אלא גם הזרם המתחרה בו, האורתודוכסי החרדי (הלבנון), וכשהופיעו ניצני הלאומיות היהודית עברו כמה מן העיתונים המשכיליים לצדד בתנועה החדשה ונוסדו עיתונים חדשים שדגלו באידיאולוגיה שלה. התפתחותו של היישוב היהודי הקטן בא"י כמרכז אידיאולוגי באה אף היא לידי ביטוי בהתפתחות העיתונות העברית בתוכו (הלבנון, החבצלת, עיתוני בן-יהודה). 
 
בהשתמשה בלשון הקודש המשותפת לקהילות היהודיות בעולם כולו שימשה העיתונות העברית אמצעי ראשון במעלה לעידוד התקשורת המודרנית בין אזורי הפזורה השונים, לחילופי מידע, לעידוד פעולות סיוע הדדי, ולהפצת מסרי התנועות החדשות שהתפתחו במרכזים שונים. אגב כך עודד קיומה של עיתונות זאת לא רק את ההתפתחות הציבורית בקהילות אירופה, אלא גם מחוצה לה, משם שיגרו כתבים מקומיים ידיעות לעיתונים העבריים, והשתתפו בויכוחים שהתנהלו מעל דפיהם. 
 
המדור יכלול כמה עיתונים שהמשיכו את הופעתם גם במאה ה-20, אך רוב שנות הופעתם היו במאה ה-19, וכן עיתון אחד (הזמן) שיצא לאור בראשית המאה ה-20. 
 

 לעיתוני המדור

         

 קישורים מהירים

 סטטיסטיקות האתר

מספר הכותרים:  117
​מספר הגיליונות:  159,399
מספר העמודים:  1,511,973
טווח השנים:      2014-1783

 חדשות האתר

 • 15.03.2017, יום רביעי
  עיתון "לה איפוקה" עלה לאתר

  "לה איפוקה" היה העיתון היהודי הסלוניקאי החשוב ביותר.

 • 17.01.2017, יום שלישי
  עיתון 'עמדה' עלה לאתר

  כתב עת שיצא לאור בין השנים 1979-1974, בעריכתו של מנחם ברינקר

 • 17.01.2017, יום שלישי
  עיתון 'האחדות' עלה לאתר

  שבועון שיצא לאור בירושלים במשך חמש שנים, בטאון תנועת "פועלי ציון" בארץ-ישראל

 • 08.12.2016, יום חמישי
  העיתונים "רימון" ו"מילגרוים" מתווספים לאתר

  כתב-עת ייחודי שיצא בברלין במשך 3 שנים, שעסק במגוון תחומי האמנות היהודית – ציור, פיסול, ספרות, תיאטרון ועוד.

 • 08.12.2016, יום חמישי
  העיתון "יהודה וירושלים" נוסף לאתר

  "יהודה וירושלם" היה העיתון של יואל משה סלומון אותו הוציא לאור בשנים 1878-1877 – השנים שבהן תכנן את הקמת פתח-תקווה. העיתון היה במה למאמצי המודרניזציה של היישוב הישן ערב העלייה הראשונה.

 • 08.12.2016, יום חמישי
  העיתון "די פאנאראמע" נוסף לאתר

  ​שבועון שיצא בקרוב במשך שבעה חודשים בוארשה, ועסק בעיקר בסיקור של תחומי התרבות השונים; קולנוע, תיאטרון, איור, ספרות ועוד. כל גיליון לווה בשלל צילומים ואיורים.

 • 17.02.2016, יום רביעי
  תוספת לעיתון THE SENTINEL

  אוסף העיתון THE SENTINEL שיצא בשיקגו, הורחב ונוספו לו השנים 1951-1950. כעת אנחנו עובדים על הוספת השנים 1977-1952 שצפויות לעלות בחודשים הקרובים

 • 31.01.2016, יום ראשון
  נוספו 20 כותרים פולניים

  במסגרת שיתוף פעולה נרחב, נוספו בחודשיים האחרונים 20 כותרים חדשים , כולם מאוספי הספרייה הלאומית של פולין. עיתונים אלה ואחרים תוכלו למצוא ב"מדור לעיתונות יהודית בפולין", שצפוי להמשיך ולגדול בשנה הקרובה.

 • 15.12.2015, יום שלישי
  פֿאָרװערטס נוסף לעיתונות היהודית ההיסטורית!

  העיתון החשוב פֿאָרװערטס, אחד החשובים והגדולים בקרב יהדות צפון אמריקה הצטרף לפרויקט, עם למעלה מ-100,000 עמודים.

 • 26.11.2015, יום חמישי
  עיתון העדה הספרדית הירושלמית "החרות" נוסף לפרויקט

  עיתון "החרות" ראה אור בראשית המאה ה-20, והוא העיתון העברי היחיד שיצא בתקופת מלחמת העולם הראשונה.